Viki Gabor, Karaś/Rogucki, Kult i wiele więcej. Ostatnie odliczanie do Gwarków pełnych gwiazd

Tegoroczne Gwarki rozpoczną się od lokalnego rozruchu, a oficjalnie otwarte zostaną w piątek (8 września). Na dobór artystów nikt - niezależnie od wieku - nie powinien narzekać. Na scenie pojawią się zarówno Dawid Kwiatkowski i Viki Gabor, jak i Kult czy Karaś/Rogucki. Z kolei Pochód Gwarkowski odbędzie się już po raz 66.

Gwarki - Tarnowskie Góry
Gwarki Kacperczyk

Tegoroczne Gwarki kolejny raz rozpoczną się od lokalnego rozruchu. W czwartek (7 września) na tarnogórskiej scenie głównej przed publicznością zaprezentują się artyści, których korzenie wywodzą się ze "Srebrnego Miasta". Pierwszy zespół wystąpi o godzinie 17.00.

 • 17.00: 300 chórzystów - Okręg Tarnogórski, wzorem lat wcześniejszych, wystąpi w koncercie pod nazwą „300-stu Chórzystów”,
 • 17.30: White Deer (zwycięzca Przeglądu Srebrny Longplay), czyli muzyka będąca mieszanką różnych stylów (blues, rock, american rock),
 • 18.15: Zespół Tańca Nowoczesnego Tess, który powstał w 2001 roku w Tarnogórskim Centrum Kultury. Nazwa zespołu oznacza: taniec, ekspresję, styl i sukces,
 • 19.00: Czesław Mozil i Śląskie Smyki, czyli laureat czterech Fryderyków i potrójnej platyny.
 • 20.30: TG Big Band, który działa pod patronatem Tarnogórskiego Centrum Kultury, a większość jego muzyków to absolwenci tarnogórskiej szkoły muzycznej.
Część oficjalna ruszy w piątek (8 września) o godz. 17:00 od przemarszu Tarnogórskiej Orkiestry Dętej.
  • 17.30: Śląska Orkiestra Kameralna, która cieszy się cieszy się międzynarodowym uznaniem, jest zapraszana na liczne festiwale i występuje w najbardziej prestiżowych salach, jak Concertgebouw w Amsterdamie czy berliński Konzerthaus,
  • 18.45: Sorry Boys, czyli jeden z najciekawszych zespołów na polskiej scenie alternatywno-popowej,
  • 20.00: Uroczyste otwarcie Gwarków przez burmistrza Tarnowskich Gór - Arkadiusza Czecha,
  • 20.30: Dawid Kwiatkowski, który jest autorem siedmiu solowych albumów studyjnych, w tym najnowszego, pokrytego platyną "Dawid Kwiatkowski".

  Sobotni repertuar na scenie głównej będzie opierać się wyłącznie o występy znanych w skali ogólnopolskiej artystów. Można stwierdzić, że 9 września będzie głosem młodego pokolenia.

  • 17.45: Viki Gabor, artystka, która nominowana była do Fryderyków w trzech kategoriach, a jej debiutancka płyta „Getaway (Into My Imagination)” pokryła się złotem.
  • 19.00: Kacperczyk, czyli polski duet braci, który od kilku miesięcy jest na topie. Najbardziej popularnymi utworami są: "Parapetówa", "Jakbym zjadł mentosy i popił je colą" czy "Sebiksy". O ich pierwszym albumie na antenie BBC wspominał sam Iggy Pop.
  • 20.30: Miuosh to zdobywca dwóch Fryderyków (2022 i 2023), którego koncerty, nawet największe, jak ten w 2019 roku na Stadionie Śląskim, wyprzedają się w mgnieniu oka.

  Ostatni dzień, czyli 10 września, został zarezerwowany dla nieco starszej publiczności. Pierwszą niedzielną gwiazdą będzie Andrzej Rybiński. Cztery dni imprezy zwieńczy pokaz sztucznych ogni.

  • 11.00: 66. Pochód Gwarkowski
  • 16.45: Andrzej Rybiński znany starszemu pokoleniu z współtworzenia legendarnych zespołów DWA PLUS JEDEN, oraz ANDRZEJ I ELIZA,
  • 18.00: Karaś/Rogucki w tym duecie, Kuba Karaś (wcześniej The Dumplings) odpowiada za produkcję, Piotr Rogucki (wcześniej Coma) zajmuje się tekstami, a obaj dopieszczają muzykę.Połączenie dwóch odmiennych wrażliwości i metryk daje harmonijny efekt.
  • 19.30: Kult, po raz ostatni w Tarnowskich Górach wystąpił podczas Gwarków w 2012 roku. Swój pierwszy koncert zagrali 7 lipca 1982 roku w warszawskim klubie “Remont”. Są bodaj jedynym w Polsce zespołem, który aktywnie i nieprzerwanie gra już prawie 40 lat. Wydali 17 albumów.
  • 22.00: pokaz sztucznych ogni.

  Jak co roku część wydarzeń odbędzie się również na małej scenie, ulokowanej przy Tarnogórskim Centrum Kultury. Wśród nich: animacje dla dzieci, występ zespołu tanecznego Tess, koncert Tarnogórskiej Szkoły Suzuki i wiele innych. Wszystkie tegoroczne koncerty na dużej scenie poprowadzi Dariusz Niebudek - aktor, reżyser, wokalista i kabareciarz, który serdecznie zaprasza na Gwarki 2023.

  Gwarki

  Może Cię zainteresować:

  Pochód Gwarkowski na liście dziedzictwa kulturowego? W ten weekend Gwarki po raz 66. w Tarnowskich Górach

  Autor: Grzegorz Lisiecki

  03/09/2023

  Subskrybuj ślązag.pl

  google news icon