Spacer po Katowicach śladami aktora Franciszka Pieczki. Plac Grunwaldzki, KWK Wieczorek, Giszowiec, Teatr Śląski, Kinoteatr Rialto

Franciszek Pieczka - niezapomniany Gustlik z serialu "Czterej pancerni i pies", tytułowy Jańcio Wodnik, aktor filmów Kazimierza Kutza, wreszcie - jeden z "mędrców" z ławeczki w "Ranczu". Aktor wielbiony przez kilka pokoleń Polaków i Ślązaków. W 1. rocznicę śmierci Franciszka Pieczki wybraliśmy się na spacer po Katowicach Jego śladami.

Youtube 1920x1080 kopia 11

Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 roku w Godowie, wsi koło Wodzisławia Śląskiego. Zmarł 23 września 2022 roku w wieku 94 lat. Jego kariera była bogata w świetne role teatralne, filmowe czy serialowe. Grał u najwybitniejszych polskich reżyserów - od Wajdy, przez Kieślowskiego, Kolskiego, Hasa, Leszczyńskiego, aż po Kutza.

Olbrzymią popularność przyniosła mu rola Gustlika Jelenia w serialu „Czterej pancerni i pies”, ale też – już po osiemdziesiątce – rola Stacho Japycza, jednego z mędrców z ławeczki w serialu „Ranczo”.

Franciszek Pieczka był jednym z ulubionych aktorów Kazimierza Kutza. Najpierw zagrał – w 1971 roku - w „Perle w koronie”, drugim filmie z tzw. tryptyku śląskiego, a w 1980 roku - w "Paciorkach jednego różańca".

Zobaczcie miejsca w Katowicach związane z tym wybitnym śląskim aktorem.

Franciszek Pieczka

Może Cię zainteresować:

Franciszek Pieczka (1928-2022). Wielki człowiek, wspaniały aktor, wielki i dumny Ślązak

Autor: Marcin Zasada

01/11/2022

Franciszek Pieczka2

Może Cię zainteresować:

Daisy patronką szkoły w Wałbrzychu, a u nas? U nas wyjątkami są Pieczka, Godula i... jego dziedziczka

Autor: Tomasz Borówka

24/03/2023

Pieczka w Wiernej Rzece

Może Cię zainteresować:

Robotnik sceny. Człowiek skromny, kochany i genialny. Franciszka Pieczkę wspomina Olgierd Łukaszewicz

Autor: Katarzyna Pachelska

30/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon