Spacer po Katowicach śladami Grzegorza Fitelberga, muzyka, dyrygenta, dyrektora Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia

Zapraszamy na spacer po Katowicach śladami Grzegorza Fitelberga, dyrygenta, kompozytora i skrzypka, zasłużonego dyrektora Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Dziś Fitelberg jest patronem odbywającego się w Katowicach Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów, którego kolejna edycja jest zaplanowana na listopad 2023 roku.

Grafika: Ewa Zielińska
Youtube 1920x1080 kopia6

Grzegorz Fitelberg urodził się w 1879 roku w Dyneburgu, na terenie dzisiejszej Łotwy. Studiował w klasach skrzypiec i kompozycji w Instytucie Muzycznym w Warszawie. Był skrzypkiem orkiestry Teatru Wielkiego i koncertmistrzem Filharmonii Warszawskiej. W tej drugiej instytucji zadebiutował jako dyrygent i rozwijał się dynamicznie w tym kierunku, występując również za granicą – w Berlinie, Lipsku, Dreźnie, Wilnie, ale również w Paryżu, Londynie czy Buenos Aires. Przez kilka lat pracował w Rosji.

W 1935 roku założył Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Warszawie, którą prowadził jako dyrektor artystyczny i I Dyrygent do wybuchu II wojny światowej. Udało mu się wydostać z Polski w listopadzie 1939 roku. Osiadł w Ameryce Południowej, a później w USA.

Do Polski wrócił w 1946 roku. Rok później pojawił się w Katowicach, gdzie w 1945 roku reaktywowano Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia. Fitelberg objął dyrekcję artystyczną tego zespołu, a nazwę orkiestry zmieniono na Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia.

Grzegorz Fitelberg zmarł w 1953 roku w Katowicach. 10 czerwca 2023 r. minęła 70. rocznica jego śmierci. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Jego dzieło, zespół świetnych muzyków, poprowadzili jego następcy, m.in. Jan Krenz. Orkiestra w 1955 r. zyskała nową siedzibę przy ul. Plebiscytowej, nazwaną Radiowym Domem Kultury, a w 1980 roku przeniosła się do budynku przy dzisiejszym placu Sejmu Śląskiego – obecnie to instytucja Katowice Miasto Ogrodów. Zespół od czasu reaktywacji w Katowicach zyskał miano jednej z najlepszych orkiestr symfonicznych w Europie. Koncertował na całym świecie, od Japonii do USA.

Plansza Michejda

Może Cię zainteresować:

Katowice Tadeusza Michejdy, zwanego ojcem katowickiego modernizmu. Wille, domy mieszkalne, lotnisko, ratusz WIDEO

Autor: Katarzyna Pachelska

03/06/2023

Jerzy duda gracz katowice

Może Cię zainteresować:

Jerzy Duda-Gracz, choć pochodził z Częstochowy, wybrał Katowice jako miejsce do życia i tworzenia. Spacer po Katowicach śladami artysty

Autor: Katarzyna Pachelska

14/04/2023

Jan "Kyks" Skrzek

Może Cię zainteresować:

Spacer po Katowicach śladami Jana „Kyksa” Skrzeka. Miał zarezerwowane pianino w Szmyrowatej

Autor: Patryk Osadnik

14/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon