Spadła liczba mieszkańców woj. śląskiego, więc powinniśmy... stracić posłów w dwóch okręgach wyborczych?

Wyniki Narodowego Spisu Powszechnego wskazały, że w ciągu ostatnich 10 lat spadła liczba mieszkańców województwa śląskiego. W związku z tym powinniśmy stracić posłów w dwóch okręgach. Czy Prawo i Sprawiedliwość zdecyduje się na zmiany w kodeksie wyborczym?

GOV
Sejm

Według udostępnionych niedawno wyników Narodowego Spisu Powszechnego liczba mieszkańców województwa śląskiego spadła w ciągu dziesięciu lat o ponad 227 tys. osób.

W związku z tym pojawiły się wątpliwości, czy aby na pewno powinniśmy zachować tę samą liczbę reprezentantów w Sejmie. Kodeks wyborczy wskazuje bowiem, że: "ustalenia liczby posłów wybieranych w poszczególnych okręgach wyborczych oraz podziału województw na okręgi wyborcze dokonuje się według jednolitej normy przedstawicielstwa, obliczonej przez podzielenie liczby mieszkańców kraju przez ogólną liczbę posłów wybieranych w okręgach wyborczych".

Na tej podstawie obliczyliśmy, że liczba posłów w dwóch okręgach wyborczych na terenie województwa śląskiego powinna zostać zredukowana:

  • z 12 do 11 powinna zostać zredukowana liczba posłów w okręgu 31 (Katowice, Chorzów, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskiej, Świętochłowice, Tychy),
  • z 9 do 8 powinna zostać zredukowana liczba posłów w okręgu 32 (Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Sosnowiec, pow. będziński i zawierciański).

Czy posłowie PiS zdecydują się na zmiany?

O pomyśle zmian w liczbie mandatów poselskich, które przysługują poszczególnym okręgom wyborczym, rozmawialiśmy z trojgiem posłów Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy zgodnie przyznali, że oficjalnie taki pomysł nie jest rozważany, ale słyszeli o nim w kuluarach.

- Wniosek Państwowej Komisji Wyborczej w tej sprawie pojawił się jeszcze za czasów Platformy Obywatelskiej i ostatecznie nie doszło to do skutku. Nie wydaje mi się, abyśmy zmieniali liczbę posłów w poszczególnych okręgach wyborczych, o ile nie będziemy wprowadzać większych zmian w ordynacji wyborczej, a na to się nie zanosi - wyjaśnił jeden z czołowych polityków PiS.

Trzeba jasno przyznać, że posłom z naszego regionu nie byłoby to na rękę. Dlaczego? Z prostego powodu. Zmniejszenie liczby posłów w dwóch wyżej wskazanych okręgach oznaczałoby trudniejsze zmagania o miejsce w Sejmie.

Chorzów

Może Cię zainteresować:

Jedno miasto receptą na kryzys demograficzny w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Autor: Maciej Poloczek

03/11/2022

Katowice

Może Cię zainteresować:

Kurczymy się, a najbardziej Zabrze. Katowice poza dziesiątką największych polskich miast. Wyniki spisu powszechnego

Autor: Katarzyna Pachelska

20/09/2022

Debata "Musimy porozmawiać o Bytomiu"

Może Cię zainteresować:

Bytom rewitalizuje centrum miasta. Szef KSSE: "Inwestycje zwrócą się, bo ludzie będą chcieli tu żyć i pracować"

Autor: Patryk Osadnik

21/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Katowice

Kto może zatrzymać kryzys demograficzny w GZM?

Kazimierz Karolczak

Kilka "nowych" spraw dla Metropolii: Park Śląski, koleje...

Nowy prezes PWiK (drugi z lewej)

Kolejna spółka z nowym prezesem

Colville andersen w dabrowie gorniczej2

Dąbrowa Górnicza strollowała Katowice podczas szczytu ONZ?

Marsz Autonomii

Śląski język regionalny? "Nie jest to... oficjalny postulat"

Zbiórka darów dla Ukrainy

"Samorządowcy się nauczyli siedzieć na krzesełku"

Tak Dla Polski Śląskie

Prezydenci ze Śląska i Zagłębia mają ruch. "To samoobrona"