Spadła liczba mieszkańców woj. śląskiego, więc powinniśmy... stracić posłów w dwóch okręgach wyborczych?

Wyniki Narodowego Spisu Powszechnego wskazały, że w ciągu ostatnich 10 lat spadła liczba mieszkańców województwa śląskiego. W związku z tym powinniśmy stracić posłów w dwóch okręgach. Czy Prawo i Sprawiedliwość zdecyduje się na zmiany w kodeksie wyborczym?

GOV
Sejm

Według udostępnionych niedawno wyników Narodowego Spisu Powszechnego liczba mieszkańców województwa śląskiego spadła w ciągu dziesięciu lat o ponad 227 tys. osób.

W związku z tym pojawiły się wątpliwości, czy aby na pewno powinniśmy zachować tę samą liczbę reprezentantów w Sejmie. Kodeks wyborczy wskazuje bowiem, że: "ustalenia liczby posłów wybieranych w poszczególnych okręgach wyborczych oraz podziału województw na okręgi wyborcze dokonuje się według jednolitej normy przedstawicielstwa, obliczonej przez podzielenie liczby mieszkańców kraju przez ogólną liczbę posłów wybieranych w okręgach wyborczych".

Na tej podstawie obliczyliśmy, że liczba posłów w dwóch okręgach wyborczych na terenie województwa śląskiego powinna zostać zredukowana:

  • z 12 do 11 powinna zostać zredukowana liczba posłów w okręgu 31 (Katowice, Chorzów, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskiej, Świętochłowice, Tychy),
  • z 9 do 8 powinna zostać zredukowana liczba posłów w okręgu 32 (Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Sosnowiec, pow. będziński i zawierciański).

Czy posłowie PiS zdecydują się na zmiany?

O pomyśle zmian w liczbie mandatów poselskich, które przysługują poszczególnym okręgom wyborczym, rozmawialiśmy z trojgiem posłów Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy zgodnie przyznali, że oficjalnie taki pomysł nie jest rozważany, ale słyszeli o nim w kuluarach.

- Wniosek Państwowej Komisji Wyborczej w tej sprawie pojawił się jeszcze za czasów Platformy Obywatelskiej i ostatecznie nie doszło to do skutku. Nie wydaje mi się, abyśmy zmieniali liczbę posłów w poszczególnych okręgach wyborczych, o ile nie będziemy wprowadzać większych zmian w ordynacji wyborczej, a na to się nie zanosi - wyjaśnił jeden z czołowych polityków PiS.

Trzeba jasno przyznać, że posłom z naszego regionu nie byłoby to na rękę. Dlaczego? Z prostego powodu. Zmniejszenie liczby posłów w dwóch wyżej wskazanych okręgach oznaczałoby trudniejsze zmagania o miejsce w Sejmie.

Chorzów

Może Cię zainteresować:

Jedno miasto receptą na kryzys demograficzny w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Autor: Maciej Poloczek

03/11/2022

Katowice

Może Cię zainteresować:

Kurczymy się, a najbardziej Zabrze. Katowice poza dziesiątką największych polskich miast. Wyniki spisu powszechnego

Autor: Katarzyna Pachelska

20/09/2022

Debata "Musimy porozmawiać o Bytomiu"

Może Cię zainteresować:

Bytom rewitalizuje centrum miasta. Szef KSSE: "Inwestycje zwrócą się, bo ludzie będą chcieli tu żyć i pracować"

Autor: Patryk Osadnik

21/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon