Spektakl "Byk" Twardocha i Talarczyka najpierw był w Warszawie, teraz czas na premierę katowicką

Na weekend 26-27 kwietnia 2022 r. zaplanowano katowicką premierę monodramu "Byk", za który w głównej mierze są odpowiedzialni dwaj Ślązacy: Szczepan Twardoch (autor sztuki i współreżyser) i Robert Talarczyk (współreżyser i aktor).

Pisarz Szczepan Twardoch i dyrektor Teatru Śląskiego im. Wyspiańskiego w Katowicach Robert Talarczyk tak lubią ze sobą współpracować, że przygotowali razem kolejny (po "Pokorze" w Śląskim na podstawie powieści Twardocha) spektakl.

"Byk" Twardocha i Talarczyka też w Katowicach

"Byk", bo taką nosi nazwę sztuka, to pierwsza taka forma literacka w dorobku nagradzanego przecież po wielokroć za dokonania prozatorskie Szczepana Twardocha. Co prawda dokonał on już adaptacji swojej powieści "Pokora" na potrzeby sceniczne, ale "Byk" to premierowy tekst napisany tylko dla teatru. Mondram wyreżyserowali wspólnie Twardoch i Talarczyk, a na scenie występuje ten ostatni. Za scenografię odpowiada Marcel Sławiński, a za muzykę - Aleksander Nowak.

Bohaterem monodramu jest Robert Mamok, który w dwóch językach, po polsku i po śląsku, zmaga się z własną tożsamością klasową i etniczną. Oto mężczyzna w kryzysie: mocuje się ze swoją winą i słabościami, waży sukcesy i klęski, konfrontuje się z wagą rodzinnej tajemnicy, z brzemieniem surowego, śląskiego wychowania, z rozpaczą, gniewem i goryczą.

Premiera spektaklu była w Warszawie

Premiera spektaklu odbyła się nietypowo, bo... 19 marca w Warszawie, na Scenie Malarnia w STUDIO teatrgalerii. A to dlatego, że jest on produkcją właśnie Teatru STUDIO, w koprodukcji z Fundacją Teatru Śląskiego „Wyspiański”, Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie, Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu i w partnerstwie z Teatrem Korez.

Po warszawskiej premierze, przyszedł czas na śląską. 26 i 27 marca spektakl zostanie zaprezentowany na scenie Teatru Korez w budynku Katowice Miasto Ogrodów przy pl. Sejmu Śląskiego 2. Bilety na premierowe katowickie spektakle niestety zostały już wyprzedane. Podobnie nie ma już biletów na spektakle 13 i 14 kwietnia.

Monodram zostanie pokazany również 23-24 kwietnia w Krakowie oraz w maju przed wrocławską publicznością.

Sztuka "Byk" ukaże się w formie książkowej nakładem Wydawnictwa Literackiego 13 kwietnia 2022.

CZYTAJ TEŻ:

Mieszkanie Katowice moderna12

Może Cię zainteresować:

Prawie 1,3 mln zł kosztuje apartament z ogrodem zimowym w modernistycznej kamienicy w Katowicach. Zobaczcie zdjęcia!

Autor: Katarzyna Pachelska

22/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Spektakl "Kobieta i życie"

Co zostało po strajkach kobiet? Odpowiedzi szuka Teatr Śl.

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

Królewna Śnieżka

Grudzień 2022 w Operze Śląskiej zapowiada się atrakcyjnie

Płatonow próba

W erze bojkotu rosyjskiej kultury Teatr Śląski gra Czechowa

Muzeum Górnictwa Węglowego

„Przed i po. Tadeusz Różewicz”. Literacka konferencja

Tck tarnowskie góry

Szczepan Twardoch i inni śląscy twórcy w TCK

Muzeum Śląskie

Dyrektorka Muzeum Śląskiego zwolniona niezgodnie z prawem