Spór kontrolerów lotów z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej bez wpływu na Katowice Airport? Lotnisko w Pyrzowicach gotowe na majówkę. Sprawdźcie, gdzie można polecieć

Lotnisku Okęcie grozi komunikacyjny paraliż, bo kontrolerzy lotów nie chcą przyjąć nowych zasad wynagradzania wprowadzonych przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Sytuacja w Warszawie nie ma jednak wpływu na funkcjonowanie Międzynarodowego Portu Lotniczego „Katowice” imienia Wojciecha Korfantego – z małym wyjątkiem. Lotnisko w Pyrzowicach jest już przygotowane do majówki.

Piotr Adamczyk/ KTW PR
Lotnisko w Pyrzowicach jest gotowe na majówkę

Jeśli związkowcy nie dogadają się z PAŻP, to od maja pasażerów, którzy odlatywać będą z Warszawy czekają problemy, ponieważ sporo lotów może zostać odwołanych. W Pyrzowicach problemów z obsadą kontrolerów lotów jednak nie ma. Jeśli protest kontrolerów na Okęciu w jakiś sposób dotknie Katowice Airport, to będzie to jedynie sprawa lotów do Warszawy i ewentualnych opóźnień.

– W branży lotniczej przygotowania do tegorocznej majówki stoją pod znakiem sporu w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, który toczy się pomiędzy kierownictwem tej instytucji a Związkiem Zawodowym Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Brak porozumienia będzie miał bardzo duży wpływ na funkcjonowanie lotnisk na Mazowszu, ale nie powinien mieć większego znaczenia dla działalności pyrzowickiego portu lotniczego. Zgodnie z zapewnieniami PAŻP, odpowiednia obsada kontrolerów w Pyrzowicach jest i będzie zapewniona. Dzięki temu wyloty z Katowice Airport na majówkę powinny odbyć się zgodnie z planem, ewentualnie mogą pojawić się pewne opóźnienia – mówi Artur Tomasik, prezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, które zarządza pyrzowickim lotniskiem.

W majówkę 110 tysięcy podróżnych?

Tymczasem w Pyrzowicach są już przygotowani do tegorocznej majówki. Dla lotniska to okres od 29 kwietnia do 8 maja. Linie lotnicze i biura podróży oferują możliwość podróży z Pyrzowic w ramach 68 połączeń regularnych i czarterowych do 59 lotnisk w 21 państwach. GTL SA szacuje, że w tym czasie na lotnisku obsłużonych zostanie ok. 110 tysięcy podróżnych.

Linie lotnicze Wizz Air, Ryanair, PLL LOT oraz Lufthansa oferują pasażerom podróż z pyrzowickiego lotniska na 41 trasach do 15 państw. Podczas majówki najwięcej połączeń regularnych – dziesięć – dostępnych jest do Włoch. Sześć obsłuży Ryanair (Alghero, Bolonia, Katania, Mediolan-Bergamo, Trapani, Wenecja), cztery – Wizz Air (Katania, Mediolan-Bergamo, Neapol, Rzym-Fiumicino). Sześć połączeń dostępnych jest do Wielkiej Brytanii – cztery obsłuży Wizz Air (Bristol, Doncaster-Sheffield, Liverpool, Londyn-Luton), natomiast dwa Ryanair (Londyn-Stansted, Manchester). W ramach pięciu tras można polecieć do Niemiec – zarówno Wizz Air, jak i Ryanair obsłużą rejsy do Dortmundu i Kolonii-Bonn, a Lufthansa poleci do Frankfurtu. Norwegia? Wizz Air obsłuży trzy połączenia (Bergen, Oslo-Torp, Stavanger), a Ryanair jedno (Oslo-Gardermoen).

W pierwszym tygodniu maja trzy kierunki będą realizowane do Hiszpanii (Barcelona, Fuerteventura, Teneryfa) – za sprawą Wizz Air. Dwa kierunki umożliwią podróż z Pyrzowic na Cypr, do Grecji oraz do Szwecji. Na Cypr poleci Wizz Air (Larnaka) oraz Ryanair (Paphos), obie linie obsłużą również rejsy do Aten. Szwedzkie kierunki zaoferuje z kolei Wizz Air – samoloty przewoźnika polecą do Malmo oraz Sztokholmu-Skavsta. Jedno połączenie umożliwi podróż do Gruzji (Kutaisi – Wizz Air), Holandii (Eindhoven – Wizz Air), Irlandii (Dublin – Ryanair), na Islandię (Reykjavik – Wizz Air), Maltę (Wizz Air) oraz do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Abu Zabi – Wizz Air).

W ofercie jest także połączenie Polskich Linii Lotniczych LOT do Warszawy. W majówkę kierunek będzie dostępny, ale pod warunkiem, że uda się zażegnać spór warszawskich kontrolerów ruchu lotniczego z kierownictwem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

27 kierunków z biurami podróży

Siatka połączeń oferowanych przez biura podróży podczas tegorocznej majówki obejmuje 27 kierunków czarterowych z Pyrzowic do dziewięciu państw. Najwięcej tras – po sześć – dostępnych jest do Grecji i Hiszpanii. W przypadku tego pierwszego państwa można polecieć z Pyrzowic na zorganizowane wakacje do Chanii, Heraklionu oraz na Korfu, Kos, Rodos i Zakynthos. W Hiszpanii z wylotem z Katowice Airport można wypocząć na Fuerteventurze, Gran Canarii, Lanzarote, Minorce, Majorce i Teneryfie. W ramach czterech połączeń (Hurghada, Marsa Alam, Sharm El Sheikh, Taba) można wybrać się na wakacje do Egiptu. Trzy kierunki będą obsługiwane do Tunezji (Djerba, Enfidha, Monastyr) oraz Turcji (Antalya, Bodrum, Izmir). Podczas majówki biura podróży oferują dwa połączenia na Cypr (Larnaka, Pafos) oraz po jednym do Izraela (Tel Aviv), Meksyku (Cancun) i Portugalii (Madera).

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

Pomoc Ukrainie

Bieruń wspiera miasto partnerskie

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Sklep społeczny Tychy

W Tychach powstanie pierwszy sklep społeczny

Nasadzenia Tychy

Mieszkańcy mogą posadzić drzewo dla swojego dziecka

Śląskie dla Ukrainy

Rusza baza noclegowa dla Ukraińców