Sprawiedliwa transformacja powinna zacząć się od Bytomia. Debata o Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

Województwo śląskie czeka na gigantyczne pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, a ta powinna zacząć się od Bytomia, czyli miasta, które niegdyś odpowiadało za 2 proc. PKB całej Polski, ale zapłaciło za to ogromną cenę. - Transformacja musi zmierzać w kierunku nowego przemysłu, czyli przemysłu opartego na nowoczesnych i zielonych technologiach. Jeśli na coś może liczyć Bytom, to przede wszystkim na zmianę w tym kierunku - ocenił Jerzy Buzek.

ŚLĄZAG
Debata. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji ma ułatwić krajom Unii Europejskiej osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Na ten cel tylko w latach 2021-2027 przewidziano 17,5 mld euro. Polska ma być największym beneficjentem programu i otrzymać około 20 proc. tej kwoty, a połowa dotacji powinna trafić do województwa śląskiego.

To gigantyczne pieniądze, o których przeznaczeniu należy dyskutować, dlatego jako portal ŚLĄZAG zorganizowaliśmy debatę, w której udział wzięli:

  • Jerzy Buzek - europoseł,
  • Halina Bieda - posłanka,
  • Michał Staniszewski - przewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu,
  • Krzysztof Ćwichoń - Klaster Innowacji Energetycznych w Bytomiu.

Dyskusja odbyła się w Bytomiu, ponieważ to miasto, które niegdyś odpowiadało za 2 proc. PKB całej Polski, ale zapłaciło za to ogromną cenę i po latach eksploatacji przemysłowej wymaga sprawiedliwej transformacji, która powinna zacząć się właśnie od niego.

- Bytom jest w sercu tego przedsięwzięcia i w pewnym sensie wszyscy spoglądamy na to miasto. Komisarz Elisa Ferreira miała do wyboru wiele miast w Unii Europejskiej, ale - w momencie uruchamiania Fundusz Sprawiedliwej Transformacji - przyjechała właśnie do Bytomia. Pamiętam, jak jechaliśmy tramwajem, którym solidnie trzęsło, uśmiechała się ze zrozumieniem, że tu rzeczywiście jest sporo do zrobienia - powiedział Jerzy Buzek, otwierając debatę.

CAŁĄ DEBATĘ MOŻECIE ZOBACZYĆ NA YOUTUBE:

Jak podkreślił, w Funduszu Sprawiedliwej Transformacji najważniejsze jest wsparcie ludzi, którzy będą musieli zmienić pracę i się przekwalifikować, inwestycje, które zapewnią nowe miejsca pracy, a także ochrona środowiska oraz związany z tym aspekt społeczny, czyli poprawa warunków życia.

- Transformacja musi zmierzać w kierunku nowego przemysłu, czyli przemysłu opartego na nowoczesnych i zielonych technologiach. Jeśli na coś może liczyć Bytom, to przede wszystkim na zmianę w tym kierunku - ocenił Jerzy Buzek.

- Wbrew pozorom jesteśmy całkiem nieźle przygotowani na transformację energetyczną. Wynika to z tego, że niegdyś były tutaj przyłączane bardzo wysokie moce energetyczne, więc mamy w tej kwestii dość sporą nadwyżkę. Jesteśmy chyba jedynym miastem tej wielkości, które rozwinęło projekty instalacji fotowoltaicznych w oparciu o istniejące warunki przyłączeniowe. Mamy ogromny potencjał do produkcji zielonej energii - podkreślił Krzysztof Ćwichoń.

Halina Bieda zwróciła uwagę na to, że aby w pełni wykorzystać możliwości procesu sprawiedliwej transformacji, trzeba uporządkować kwestię własności terenów, które znajdują się w granicach danych samorządów, a bardzo często należą do Skarbu Państwa lub Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

- Sposób funkcjonowania SRK powinien zostać zmieniony. To spółka, która miała restrukturyzować zakłady, a tak naprawdę przejmuje ich majątki, ma pewien zasób mieszkaniowy, w sprawie którego zarządzania wielokrotnie interweniowałam. Jako Koalicja Obywatelska mamy taki pomysł, aby tereny należące do SRK przekazać samorządom i wierzę, że tak może się stać, bo to zależy tylko i wyłącznie od woli politycznej - wyjaśniła Halina Bieda.

- Jesteśmy obecnie gotowi jeśli chodzi o projekty, które chcemy złożyć w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Klaster Innowacji Energetycznych jest tego dobrym przykładem (…) Uważam, że to może być koło zamachowe nie tylko dla miasta, ale całego regionu - dodał Michał Staniszewski.

Posłuchaj debaty na Spotify

ŚląZaQ Tomasz Zjawiony

Może Cię zainteresować:

"Brak stabilności prawa przeszkodą dla biznesu w Polsce". Ostrzegano przed Polskim Ładem, ale nikt nie posłuchał

Autor: Michał Wroński

15/09/2023

Marek gzik slazaq

Może Cię zainteresować:

Prof. Marek Gzik w ŚLĄZAQ: Największy sukces samorządu to fakt, że władza centralna utraciła monopol

Autor: Patryk Osadnik

15/09/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon