Stadion Śląski gospodarzem Lekkoatletycznych Mistrzostw Świata? Koszt organizacji zwala z nóg

Stadion Śląski stara się o organizację Lekkoatletycznych Mistrzostw Świata w 2025 roku. - Na dzień dobry to na pewno marzenie, choć wszystkie kryteria formalne sprawdziliśmy, a nasza kandydatura jest oficjalna - powiedział marszałek Jakub Chełstowski na antenie Radia Piekary. Koszt organizacji tej imprezy zwala z nóg.

Stadion Śląski
Stadion Śląski

Stadion Śląski w Chorzowie to w Polsce Narodowy Stadion Lekkoatletyczny. Odbywają się na nim najważniejsze w kraju imprezy z dziedziny królowej sportu, a gospodarze - można tak z całą pewnością powiedzieć - wypracowali sobie know how na ich organizację.

W połowie lipca dowiemy się, czy w Kotle Czarownic zorganizowane zostaną Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata w 2025 roku.

- Na dzień dobry to na pewno marzenie, choć wszystkie kryteria formalne sprawdziliśmy, a nasza kandydatura jest oficjalna - powiedział marszałek Jakub Chełstowski (PiS) w "Gościu Dnia" Radia Piekary. - Tydzień temu prowadziliśmy rozmowy z radą wykonawczą World Athletics. Myślę, że to było dobre spotkanie.

- Może jestem marzycielem w tej materii, ponieważ to naprawdę wielka sztuka, aby takie wydarzenie ściągnąć. Chcemy jednak pokazać, że województwo śląskie jest aktywne na mapie międzynarodowych wydarzeń sportowych - podkreślił.

W grze jest również kandydatura Tokio, które chce pokazać się po nieudanych z powodu COVID-19 Igrzyskach Olimpijskich, a także Nairobi oraz Singapur. To miasta, a województwo śląskie jest jedynym i być może pierwszym w historii regionem, starającym się o organizację takiej imprezy

Mistrzostwa Świata będą kosztować 70-100 milionów... dolarów

W sierpniu 2022 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbędzie się Memoriał Kamili Skolimowskiej w randze Diamentowej Ligi - jednego z najbardziej prestiżowych mityngów lekkoatletycznych na świecie. To pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce.

- Diamentowa Liga będzie kosztować 12-15 milionów złotych - przyznał marszałek.

- Ile? - dopytywał z niedowierzaniem redaktor Marcin Zasada.

- Mamy stadion za 700 milionów złotych, który spłacamy. Ma tam hulać wiatr? Nie możemy rozpatrywać tego w takich kategoriach. Stworzyliśmy obiekt, który jest dobrze oceniany i chcemy, aby gościły na nim największe imprezy, a nie mistrzostwa powiatowe - odpowiedział Jakub Chełstowski.

Jak podaje TVP Sport, na przygotowanie Lekkoatletycznych Mistrzostw Świata potrzebne będzie od 70 do 100 milionów… dolarów. Marszałek podkreślił, że finansowanie tego wydarzenia - o ile odbędzie się ono w województwie śląskim - ma zapewnić rząd oraz sponsorzy.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Polonia bytom hydrotruck radom kosz

Polonia nieznacznie słabsza od spadkowicza z Basket Ligi

Dzień Polskich Sportów Gimnastycznych

Dzień Polskich Sportów Gimnastycznych w Zabrzu

Rakow czestochowa polonia bytom

Lekcja skuteczności od lidera z Częstochowy

Dariusz stalmach gornik zabrze

Zawodnik Górnika Zabrze o krok od transferu do AC Milan

Rakow slavia lke

Raków jak pucharowy wyjadacz. Czesi zweryfikowani i pokonani

297813961 481303297329687 1945334627262385512 n

Bytomscy hokeiści wrócili na lód. Kadra skompletowana

Lider rankingu MMA ze Świętochłowic

Zawodnik świętochłowickiego klubu liderem rankingu MMA