Stadion Śląski zniknie. Pojawi się nowy... Stadion Śląski. "To są realne oszczędności"

Spółka Stadion Śląski zniknie, ponieważ była powołana tylko na 10 lat. Zastąpi ją jednostka budżetowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego o tożsamej nazwie - Stadion Śląski. - To są realne oszczędności - przekonuje marszałek Jakub Chełstowski.

FB/Stadion Śląski
Stadion Śląski

Na ostatniej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego, która odbyła się 27 lutego 2023 roku, podjęto uchwałę o utworzeniu nowej jednostki budżetowej samorządu o nazwie "Stadion Śląski". Ma ona rozpocząć działalność 1 maja. Na start przekazano jej... 10 komputerów z monitorami, 10 biurek z krzesłami obrotowymi i 6 szaf.

"Przedmiotem działalności Stadionu jest w szczególności: 1) działalność sportowa związana z kulturą fizyczną i rekreacją; 2) działalność edukacyjna związana z kulturą fizyczną i rekreacją; 3) pozyskiwanie imprez sportowych, w tym we współpracy z podmiotami zagranicznymi" - to tylko 3 z 14 punktów, które zapisano w statucie Stadionu Śląskiego.

Pozostałe mówią m.in. o promocji województwa śląskiego oraz samego obiektu, organizacji imprez masowych, a także udostępnianiu bazy sportowo-rekreacyjnej oraz powierzchni komercyjnych.

Muzeum Śląskie

Może Cię zainteresować:

Co z podwyżkami dla pracowników Muzeum Śląskiego? Porozumienia wciąż nie ma, związkowcy nie wykluczają strajku

Autor: Patryk Osadnik

13/03/2023

Decyzja o powołaniu jednostki budżetowej Stadion Śląski zapadła w związku z wygaśnięciem spółki o tożsamej nazwie - Stadion Śląski.

- Obecna formuła się wyczerpała. W 2013 roku podjęta została uchwała o powołaniu spółki na 10 lat, a we wrześniu ten czas mija - powiedział Tomasz Szczerba, burmistrz Wojkowic i przewodniczący rady nadzorczej spółki Stadion Śląski, na antenie Radia Piekary.

- Zapisy łączące spółkę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego powodują, że każdego roku przelewamy tam bardzo dużo pieniędzy, ale sporo też tracimy. 7 mln złotych rocznie z tytułu podatku VAT. W przypadku jednostki budżetowej nie musimy tego VAT-u płacić. To są realne oszczędności - przekonywał Marszałek Jakub Chełstowski podczas sesji Sejmiku.

W sumie mowa o oszczędnościach w wysokości kilkunastu milionów złotych rocznie.

Pracownicy spółki, która zostanie zlikwidowana, mają zostać przeniesieni do jednostki budżetowej.

Kopalnia Ruda Bielszowice Szyby

Może Cię zainteresować:

Co dzieje się z umową społeczną dla górnictwa? Najpierw zmiany w polityce energetycznej państwa, potem aktualizacja w Brukseli

Autor: Michał Wroński

13/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon