Stan epidemiczny zamiast stanu epidemii, a obostrzenia dalej możliwe. Andrzej Sośnierz: Skoro nie ma testów, to nie ma epidemii. Przecież to było takie proste

Że nie wpadliśmy na to wcześniej. Wystarczyło nie testować. Zlikwidowano punkty testowe, a skoro nie ma testów, to nie ma epidemii. Przecież to było takie proste - mówił Andrzej Sośnierz, poseł koła Polskie Sprawy na antenie Radia Piekary w Rozmowie Dnia.

Radio Piekary
Andrzej Sośnierz

W piątek 6 maja 2022 minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił koniec stanu epidemii, który w Polsce trwa od 20 marca 2020 roku. Zamiast niego wprowadzony został stan zagrożenia epidemicznego.

Z jednego stanu w drugi

Stan epidemii od stanu zagrożenia epidemicznego różni się tym, że jedna sytuacja prawna zostaje wprowadzona w związku z wystąpieniem epidemii, a druga w ramach ryzyka wystąpienia epidemii. W dalszym ciągu obowiązywać będzie ustawa covidowa oraz część jej zapisów. Rząd będzie mógł wprowadzać ograniczenia w przemieszczaniu się oraz organizacji imprez masowych, a co najważniejsze robić zakupy bez przetargów.

Że nie wpadliśmy na to wcześniej. Wystarczyło nie testować. Zlikwidowano punkty testowe, a skoro nie ma testów, to nie ma epidemii. Przecież to było takie proste. Po co męczyliśmy się dwa lata? Niektórzy mogą powiedzieć, że epidemia wróci. Świat zawsze będzie zagrożony epidemią- na antenie Radia Piekary w Rozmowie Dnia mówił Andrzej Sośnierz, poseł koła Polskie Sprawy.

Ustawy dziwnych rozwiązań

Według byłego ministra zdrowia Bolesława Piechy konieczne jest wprowadzenie ustawy o zdrowiu publicznym. Poseł Sośnierz: Powinniśmy mieć jakieś regulacje. Natomiast patrząc na dokonania ostatnich lat, to każda ustawa zawiera w sobie wiele dziwnych rozwiązań, które potem nie są związane z meritum sprawy.

Minister zdrowia przed majówką zapowiedział również, że paszporty covidowe zostaną bezterminowo przedłużone. Andrzej Sośnierz jest zdania, że informacja o zachorowaniu i szczepieniu o niczym nie informuje.

Po kilku dobrych miesiącach certyfikat covidowy wydany z powodu przechorowania czy zaszczepienia nie informuje już o niczym, poza tym, że miałeś kiedyś takie wydarzenie, jak zaszczepienie lub przechorowanie. Teraz to już o niczym nie mówi - uważa poseł koła Polskie Sprawy.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Koniec stanu epidemii w Polsce

Koniec stanu epidemii. Co to oznacza w praktyce? Niewiele

Bytomski Śpiący Lew

Uszkodzonego przez wandali Śpiącego Lwa poddano konserwacji

IMG 8019

Nowe stawki za wywóz śmieci w Bytomiu

Andrzej Sośnierz Sejm 2016

Siódma fala koronawirusa? Sośnierz: "Państwo znowu abdykuje"

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Andrzej Sośnierz

Wcześniejsze wybory? Prawdopodobieństwo jak upadku meteorytu

Zdewastowane ławki Park Suble

Zniszczenie nowych ławek w Parku Suble