Stara Pijalnia w uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój jak żywcem wyjęta z filmów Wesa Andersona. Cukiereczek!

Znacie takie filmy Wesa Andersona jak "Grand Budapest Hotel", "Podwodne życie ze Steve'em Zissou" czy "Asteroid City"? Równie ważna co fabuła jest tu dopracowana kolorystycznie - z przewagą pasteli - scenografia. Fani twórczości amerykańskiego reżysera jeżdżą po świecie i fotografują miejsca, które bez charakteryzacji mogłyby znaleźć się w jednym z jego filmów. No to mamy dla nich podpowiedź - odnowiona Stara Pijalnia w Goczałkowicach-Zdroju. Cukiereczek! Zresztą sami zobaczcie.

Jest jak duży domek dla lalek albo gigantyczne pudełko na czekoladki. Budynek Starej Pijalni w Goczałkowicach-Zdroju urzeka architekturą i kolorystyką. Nie dalej jak na początku września 2023 r. odbyło się otwarcie tego obiektu po renowacji, a już zdobył I miejsce w finale Ogólnopolskiego Konkursu Budowlanego “Modernizacja Roku i Budowa XXI w.”. Kategoria? Jedyna słuszna: “Małe jest piękne”.

Stara Pijalnia odzyskała dawny blask

Stara Pijalnia została wzniesiona w 1862 roku. Dziś znajdujący się w kompleksie Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój budynek jest jednym z najstarszych tutejszych zachowanych obiektów zabytkowych. Jest pięknym przykładem XIX-wiecznej architektury uzdrowiskowej i parkowej.

Charakteryzuje się drewnianą konstrukcją ryglową w dolnej partii, od wewnątrz ma wzmocnienia ceglane. Dawniej budynek był ozdobiony perłowymi inkrustacjami. Wewnątrz mieścił się marmurowy basen, osadzony na ozdobnych kamiennych postumentach. Bezpośrednio z niego przewodami do obrzeży przepływała solanka, którą można było czerpać do woli. Całość połączona była krytym deptakiem z domem zdrojowym.

W tym roku Stara Pijalnia przeszła modernizację. Prace obejmowały: wymianę przegnitych belek stropowych, remont dachu polegający na demontażu pokrycia dachowego, zawilgoconego deskowania oraz obróbek, wymianę uszkodzonych elementów konstrukcyjnych, wymianę lukarny, renowację zabytkowych okien, wymianę okien na elewacji frontowej, przywrócenie oryginalnej kolorystyki budynku z zewnątrz oraz wewnątrz, zrekonstruowanie dekoracyjnego deskowania partii przyziemia, usunięcie wtórnego wyposażenia wnętrza, przywrócenie wcześniejszego charakteru wnętrza pijalni wód poprzez montaż nowej posadzki, wykonanie izolacji pionowej i poziomej ścian.

W sumie renowacja kosztowała milion złotych.

Dzięki modernizacji Stara Pijalnia wróciła do swojej pierwotnej funkcji. W odrestaurowanym budynku jest prowadzona krenoterapia, czyli terapia wodami leczniczymi z wykorzystaniem dobrodziejstwa płynącego z cennych minerałów.

- Założeniem jest, aby w jednym miejscu i to właśnie w Uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój, móc cieszyć się wodami leczniczymi z innych uzdrowisk polskich. Z uzdrowiska w Szczawnicy sprowadzamy do Goczałkowic-Zdrój pięć wód leczniczych, co pozwoli na zarejestrowanie kolejnego urządzenia uzdrowiskowego – pijalni- rozlewni wód leczniczych - mówi Jarosław Wieszołek, prezes Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój

Stara Pijalnia jest czynna codziennie w godzinach 11-17, a w niedzielę w godzinach 11-18.30. Można się tu napić 5 wód leczniczych: Helena, Józefina, Stefan, Jan, Józef oraz naturalnej wody mineralnej Goczał.

Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój działa od 1856 roku

Historia Goczałkowickiego Uzdrowiska sięga 1856 r. Władze pruskie, poszukując na terenie miejscowości pokładów soli, przypadkowo odkryły bogate złoża solanki. W latach 1860-1862 powstały pierwsze obiekty zdrojowe:

  • dwupiętrowy, tzw. Stary Dom Zdrojowy,
  • łazienki,
  • pijalnia wód leczniczych,
  • pensjonat.

Końcem XIX w. wybudowano Nowy Dom Zdrojowy, który obecnie służy przebywającym na leczeniu kuracjuszom, mieszcząc w swych murach siedzibę szpitala Rehabilitacyjno-Reumatologicznego.

„Złoty okres” w historii goczałkowickiego uzdrowiska zakończył się wraz z wybuchem II wojny światowej. Ratunkiem dla uzdrowiska okazała się decyzja Wydziału Zdrowia Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach, która w 1953 r. powołała do życia Wojewódzki Szpital Przeciwreumatyczny dla pobliskiego okręgu przemysłowego. Placówka rozpoczęła swą pracę rok później. Kilka lat wcześniej w związku z szerzącą się chorobą Heine-Medina, udało się na nowo reaktywować dawne sanatorium dziecięce.

Dziś uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu:

  • chorób narządu ruchu (w szczególności reumatologicznych i ortopedycznych),
  • chorób naczyń obwodowych,
  • chorób laryngologicznych,
  • rehabilitacji osób z cukrzycą.

Ponadto w jego ofercie znajdują się wprowadzone, jako jedne z pierwszych w Polsce, zabiegi z dziedziny krioterapii. Co roku w uzdrowisku przebywa ponad 10 000 pacjentów.

Ustroń

Może Cię zainteresować:

Konserwator zabytków wydał decyzję ws. uzdrowiska w Ustroniu. Ma się znaleźć pod ochroną

Autor: Patryk Osadnik

13/09/2023

Konigshutte

Może Cię zainteresować:

W Chorzowie, pardon - Königshütte - było uzdrowisko! Ludzie leczyli się tu z ciężkiego darcia w kościach

Autor: Katarzyna Pachelska

08/09/2023

Żabi Kraj

Może Cię zainteresować:

Żabi Kraj, czyli czego jeszcze nie wiecie o krajobrazie Górnego Śląska. Kumacie?

Autor: Marcin Nowak

16/08/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon