Strażacy ćwiczą w Kuźni Raciborskiej. 30 lat temu to miejsce strawił ogromny pożar

400 strażaków i około 100 pojazdów ratowniczo-gaśniczych bierze udział w ćwiczeniach na terenie Kuźni Raciborskiej. 30 lat temu to miejsce strawił ogromny pożar - największy w Europie Środkowej po II wojnie światowej.

W środę, 31 sierpnia, rozpoczęły się dwudniowe ćwiczenia ratownicze na terenie Kuźni Raciborskiej. Bierze w nich udział ponad 400 strażaków i około 100 pojazdów ratowniczo-gaśniczych z czterech województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego, a także przedstawiciele innych służb.

- Głównym celem ćwiczeń jest określenie stopnia przygotowania sił i środków Centralnego Odwodu Operacyjnego do gaszenia wielkopowierzchniowych pożarów kompleksów leśnych, w tym w szczególności dostarczania wody na duże odległości. Ponadto ćwiczenia mają na celu sprawdzenie organizacji i pracy sztabu na poziomie strategicznym oraz organizacji zaplecza logistycznego na potrzeby prowadzonych działań - tłumaczy mł. bryg. Aneta Gołębiowska, rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

30 lat temu Kuźnię Raciborską strawił ogromny pożar

Przypomnijmy, że w 1992 roku na terenie Kuźni Raciborskiej wybuch największy pożar w historii Europy Środkowej po II wojnie światowej. Z żywiołem walczyło około 10 tys. osób. Ogień pojawił się 26 sierpnia, a jego dogaszanie zakończono dopiero 12 września.

- Przybyli na miejsce strażacy, zarówno z Państwowej Straży Pożarnej, która, funkcjonowała od dwóch miesięcy, jak i druhowie, zmierzyli się z żywiołem, z którym nie było równej walki - to była heroiczna walka, dwóch z nich tą walkę przegrało, poświęcili swoje życie - mówił podczas rocznicowych uroczystości nadbryg. Andrzej Konieczny, zastępca komendanta głównego PSP.

W walce z ogniem życie stracił mł. kpt. Andrzej Kaczyna z Komendy Powiatowej PSP w Raciborzu oraz druh Andrzej Malinowski z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kłodnicy. W wypadku z udziałem wozu strażackiego, który jechał do akcji, zginęła także 23-letnia kobieta. Poszkodowanych były setki.

Pożar w Kuźni Raciborskiej

Może Cię zainteresować:

Na ogromnym pogorzelisku w Kuźni Raciborskiej znowu szumi las. Mija 31 lat od tego najbardziej niszczycielskiego pożaru w powojennych dziejach polskiego leśnictwa

Autor: Teresa Semik

28/08/2022

Zalane jezdnie w Sosnowcu

Może Cię zainteresować:

320 interwencji w woj. śląskim w związku z gwałtownymi ulewami. Pozalewane jezdnie i posesje

Autor: Martyna Urban

29/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon