Strażacy na Śląsku sprawdzają stare schrony bojowe. „Polecenie z MSWiA"

Strażacy z wojewódzkiej komendy w Katowicach sprawdzają schrony bojowe i bunkry pod kątem ich obecnej użyteczności. Takie polecenie otrzymali z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Schron

Schronów bojowych i bunkrów w Polsce nie brakuje, ale w większości przypadków są to albo opuszczone i podniszczone fortyfikacje albo obiekty muzealne. W przypadku zagrożenia ludności na terenie kraju, w większości przypadków będą jednak bezużyteczne. Niemniej jednak resort spraw wewnętrznych i administracji polecił kontrolę tego typu miejsc w całym kraju.

- Strażacy z województwa śląskiego kontrolują stan miejsc schronienia. Badamy, czy wciąż są funkcjonalne i zadbane, czy po prostu będzie można z nich skorzystać - mówi Jacek Kleszczewski, komendant Wojewódzkiej Komendy Straży Pożarnej w Katowicach.

Strażacy szukają też nowych miejsc, które ewentualnie mogłyby służyć za schrony.

- Chodzi o obiekty, które mają podziemne garaże czy magazyny. Jeśli coś się ewentualnie niepokojącego wydarzy, będzie można się w nich się schronić - mówi Kleszczewski.

Komendant dodaje, że to „rutynowe działania" i na ten moment nie ma się czego obawiać. Zaznacza jednak, że trzeba być przygotowanym na wszystko, bo „Putin jest nieobliczalny".

Schrony kontrolowane w całej Polsce

MSWiA polecenie dotyczące schronów wydało strażakom ze wszystkich polskich województw. W kraju jest około 62 tysiące obiektów, które należy skontrolować pod kątem użyteczności. Inwentaryzacja ma potrwać 2 tygodnie.

Schron dowodzenia w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Dzień otwarty w schronie dowodzenia śląskiej Linii Maginota

Autor: Maciej Poloczek

02/05/2022

Schrony na Goduli w oczach Niemców

Może Cię zainteresować:

Tak Niemcy widzieli polskie schrony na Goduli. Szpiegowskie zdjęcia

Autor: Tomasz Borówka

05/10/2022

Szpiegowskie zdjęcia schronów w Łagiewnikach

Może Cię zainteresować:

Szpiegowskie zdjęcia schronów w Bytomiu. Ufortyfikowane Łagiewniki należały do Polski

Autor: Tomasz Borówka

07/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon