Strażacy opanowali pożar, a policja odkryła nielegalną instalację do pędzenia bimbru

Szczęście w nieszczęściu a może nieszczęście w szczęściu? Takie filozoficzne pytanie może stawiać sobie pewien mieszkaniec Żor. Pożar, do jakiego doszło w jego kuchni został opanowany przez strażaków, ale przy okazji wyszło na jaw, że w pomieszczeniu znajduje się instalacja do pędzenia bimbru. I teraz mężczyźnie grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

slaska.policja.gov.pl
Instalacja do produkcji bimbru

Cztery zastępy strażaków brały udział w akcji gaszenia pożaru, jaki wybuchnął w mieszkaniu na jednym z żorskich osiedli. Ogień udało się opanować, nikt nie został poszkodowany, ale to jeszcze nie był koniec tej historii. Wezwani na miejsce policjanci odkryli bowiem, że w kuchni, gdzie pożar miał swe źródło, znajdowała się instalacja do produkcji bimbru.

Poza samą aparaturą policjanci znaleźli 43 litry gotowego produktu, a podczas przeszukania mieszkania wykryli ponadto wiele litrów zacieru służącego do przygotowania alkoholu i prawie 5000 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Lokator twierdził, że wszystko, co wyprodukował, zużywa wyłącznie na własne potrzeby do celów technicznych.

Funkcjonariusze przypominają tymczasem, że ustawa o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych przewiduje sankcje karne za wytwarzanie alkoholu etylowego bez wymaganego wpisu do rejestrów grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Jeśli wytwarzany alkohol jest znacznej wartości, produkująca go osoba może zostać ukarana grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat, za w razie uczynienie stałego źródła dochodu z domowego wytwarzania alkoholu etylowego wymiar pozbawienie wolności może wzrosnąć do trzech.

Z kolei za nieumyślne sprowadzenie zdarzenia, które zagroziło życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Pieniądze

Może Cię zainteresować:

Austriacy dziękują śląskim policjantom. Odzyskali rowery za 10 tys. euro

Autor: Michał Wroński

22/10/2022

Wyróżnienie policjantki z Jasienicy

Może Cię zainteresować:

Policjantka uratowała życie trzyletniego Franka. "Przełamałam swój strach". Została wyróżniona

Autor: Patryk Osadnik

09/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon