Synoptycy z IMGW ostrzegają przed silnymi burzami w województwie śląskim 21 i 22 czerwca 2024 r. Grad może mieć 6 cm średnicy

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla województwa śląskiego ostrzeżenie najwyższego stopnia przed burzami. W piątek 21 czerwca 2024 r. po południu i wieczorem, a także w nocy z piątku na sobotę (21/22 czerwca) można spodziewać się ulew, porywistego wiatru, a miejscami także gradu.

KM PSP Rybnik
Rybnik burza 19 czerwca uszkodzenia 03

Z OSTATNIEJ CHWILI:

Jak informuje Sieć Obserwatorów Burz, podniesiono stopień zagrożenia do najwyższego - EXT, ekstremalnego zagrożenia burzowego. Zjawiska pogodowe mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia, nieść poważne i rozległe szkody materialne, szkody w drzewostanie czy przerwy w dostawach prądu!

DZISIAJ PISALIŚMY

Ledwo ochłonęliśmy po intensywnych burzach, jakie w nocy ze środy na czwartek przetoczyły się nad regionem, przynosząc sporo zniszczeń w południowej jego części (odnotowano ponad 1400 interwencji straży pożarnej , zerwanych lub uszkodzonych zostało ponad 150 dachów na budynkach), a już synoptycy zapowiadają kolejny burzowy front.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie trzeciego (najwyższego) stopnia dla całego województwa śląskiego (takie same ostrzeżenia IMGW wydał także dla woj. opolskiego oraz sąsiadujących z naszym regionem części województwa małopolskiego i łódzkiego).

Synoptycy prognozują, że od godzin popołudniowych w piątek (21 czerwca) do sobotniego poranka (22 czerwca) będą występować burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 120 km/h.

- Miejscami grad, lokalnie o średnicy do około 6 cm – czytamy w ostrzeżeniu.

IMGW zwraca również uwagę, że w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody, możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych.

- W przypadku izolowanych superkomórek w południowo zachodniej części kraju nie można wykluczyć pojawienia się trąby powietrznej – piszą w swoim komunikacie Polscy Łowcy Burz.

Zanim jednak nadejdą nawałnice, da się nam we znaki upał. Według IMGM w godzinach popołudniowych temperatura może w piątek sięgnąć od 30 do 32 stopni Celsjusza.

Rybnik burza 19 czerwca uszkodzenia 011

Może Cię zainteresować:

Potężna burza 19 czerwca 2024 r. nad woj. śląskim. 145 budynków uszkodzonych w wyniku nawałnicy

Autor: Katarzyna Pachelska

20/06/2024

Katowice, Rynek

Może Cię zainteresować:

W walce z upałem w mieście pomagają „zielone” inwestycje. Nie pomaga za to betonoza

Autor: Michał Wroński

22/07/2022

Bielsko biala zalania 4 czerwca 11

Może Cię zainteresować:

Powódź błyskawiczna w Bielsku-Białej. Miasto i powiat szacują straty na dziesiątki milionów złotych

Autor: Szymon Karpe

14/06/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon