Sześć milionów złotych z Metropolii dla uczelni w ramach Funduszu Wspierania Nauki

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ma zamiar do 2024 roku przeznaczyć ponad sześć milionów złotych na dofinansowanie działalności uczelni wyższych w ramach Funduszu Wspierania Nauki. Tym razem pieniądze pomogą nie tylko w ściągnięciu zagranicznych ekspertów z Oxfordu, Harvardu czy Cambridge, ale będą również wsparciem dla doktorantów i pracowników naukowych, nowatorskich metod nauczania, konkursów etc.

FB: UŚ
Uniwersytet Śląski

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ogłosiła, że do 2024 roku zamierza przeznaczyć ponad sześć milionów złotych na Fundusz Wpierania Nauki. W poprzednich latach na ten cel przeznaczono ponad 1,7 miliona, a pieniądze te pomogły w ściągnięciu na uczelnie w regionie specjalistów z Oxfordu, Harvardu czy Cambridge.

- Fundusz ma wspierać uczelnie w podnoszeniu atrakcyjności ich oferty naukowej i edukacyjnej, a w dalszej perspektywie zachęcać młodych ludzi do studiowania w Metropolii i związania z nią swojej przyszłości - wyjaśnia przewodniczący GZM Kazimierz Karolczak.

Pięć obszarów dofinansowania z Funduszu Wspierania Nauki

W najbliższych latach Fundusz Wspierania Nauki ma zostać rozszerzony o nowe obszary. Oczywiście bez zmian uczelnie będą mogły korzystać z dofinansowania wydatków związanych z zajęciami prowadzonymi przez najlepszych naukowców z całego świata, a także laureatami ważnych nagród naukowych. Z kolei kierunki artystyczne będą mogły zapraszać także uznanych artystów. W tym przypadku Metropolia pokryje od 60 do 99 proc. kosztów kwalifikowanych.

Drugi punkt to dofinansowanie do 90 proc. kosztów nowatorskich projektów prowadzonych przez doktorantów i doktorów. Trzeci punkt to wsparcie nowych metod kształcenia, przy czym szczególna uwaga zostanie poświęcona projektom realizowanym we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym (do 90 proc. dofinansowania). Czwarty punkt to przeznaczenie pieniędzy na konkursy i wydarzenia naukowe (do 90 proc. dofinansowania) na terenie GZM. Piąty i ostatni punkt zatytułowano "Studiuj w Metropolii". W ramach tej ścieżki pieniądze trafią na dofinansowanie do 90 proc. inicjatyw uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów pierwszego roku.

- Nowe obszary w ramach Funduszu Wspierania Nauki to efekt naszych obserwacji i późniejszych rozmów z uczelniami - mówi wiceprzewodniczący GZM Henryk Borczyk. - Chcemy kontynuować ten dialog, stąd powołany został zespół doradczy, złożony z przedstawicielu uczelni z obszaru GZM. Chcemy wspólnie wypracowywać jak najlepsze rozwiązania dla rozwoju nauki w Metropolii - dodaje.

Nabory zgłoszeń o dofinansowanie w ramach Funduszu Wspierania Nauki będą prowadzone dwa razy w roku. Pierwszy potrwa do końca września.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Rozpoczęcie nowego roku na Uniwersytecie Trzeciego Wieku

Tarnogórscy seniorzy wyjadą do Grecji na Erasmusa!

Przedszkole

Nowe stawki za publiczne przedszkola w Chorzowie

Projekt bez tytułu 7

Woj. śląskie z największą liczbą szkół bez (s)hit-u

IMGW ostrzega przed burzami

Dziś burze z gradem! IMGW wydał ostrzeżenie

Spotkanie wup katowice i cechu rzemiosl bielsko

Promują zawody rzemieślnicze wśród uczniów

Matirzyści z II LO im Stanisława Staszica

„Zwolnieni z teorii”, czyli szansa dla maturzystów

Tarnowskie Góry lekcje polskiego dla Ukraińców

Tarnowskie Góry. Bezpłatne lekcje polskiego dla Ukraińców