Szpital wojewódzki w Bielsku-Białej zostanie szpitalem klinicznym? Klimaszewski: ,,trwają rozmowy z ŚUM i marszałkiem województwa"

Szpital wojewódzki w Bielsku-Białej ma zostać szpitalem klinicznym. Trwają rozmowy między Urzędem Miasta, Śląskim Urzędem Wojewódzkim i Śląskim Uniwersytetem Medycznym. Na takim rozwiązaniu skorzystaliby mieszkańcy miasta i okolic oraz studenci ŚUM, który od października 2023 r. posiada filię w Bielsku-Białej.

Szpital wojewódzki w Bielsku-Białej zostanie szpitalem klinicznym?

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej ma zostać szpitalem klinicznym. Informację przekazał prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, w poniedziałek 12 lutego 2024 r., podczas konferencji prasowej zapowiadającej Dni Zdrowia (17-18 lutego). Jak mówił, jest już po wstępnych rozmowach z marszałkiem województwa śląskiego Jakub Chełstowskim oraz władzami Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, który miałby zostać nowym gospodarzem placówki.

Pierwszym krokiem w tę stronę ma być uchwała intencyjna bielskiej Rady Miasta, jednak decydująca będzie uchwała sejmiku województwa śląskiego. Aktualnie to właśnie samorząd województwa jest organem prowadzącym szpitala, największego w byłym województwie bielskim. Na cesję kontraktu musi też wyrazić zgodę Narodowy Fundusz Zdrowia.

Szpital kliniczny - co to znaczy?

Szpital kliniczny to szpital najwyższego poziomu referencyjnego (III). Do takich placówek trafiają najpoważniejsze przypadki medyczne. Dla pacjentów wiąże się to z wyższym, względem dwóch pozostałych poziomów, standardem opieki medycznej. Szpitale kliniczne stanowią bazę naukowo-dydaktyczną dla uczelni medycznych. To tu kształcą się studenci medycyny i przyszli lekarze, biorąc udział w porodach, operacjach, zabiegach i badaniach naukowych.

Warto nadmienić, że od października 2023 r. w Bielsku-Białej działa filia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, która kształci kilkudziesięciu studentów na kierunku lekarskim. Po Katowicach, Bytomiu, Zabrzu i Sosnowcu, Bielsko-Biała dołączyło do grona miast z jednostką ŚUM (pozostałe w randze wydziałów). Można przypuszczać, że przekształcenie bielskiego szpitala w kliniczny pomogłoby również w rozwoju filii.

Gora zar wagoniki

Może Cię zainteresować:

20 lat temu odbył się pierwszy kurs kolei na Górę Żar. To szczyt lubiany przez turystów. Wagoniki mogą przewieźć nawet 1200 osób co godzinę

Autor: Szymon Karpe

14/02/2024

Tauron Polska Energia Katowice

Może Cię zainteresować:

Odwołano (niemal) cały zarząd Tauronu Polska Energia. Zmiany też w radzie nadzorczej JSW

Autor: Michał Wroński

14/02/2024

Oddzial pulmonologiczny1

Może Cię zainteresować:

Odział pulmonologiczny w Piekarskim Centrum Medycznym przyjął już pierwszych pacjentów

Autor: Szymon Karpe

30/01/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon