Szyb Giszowiec przeznaczony do rozbiórki. SRK ogłosiło przetarg na likwidację

Spółka Restrukturyzacji Kopalń ogłosiła przetarg na likwidację szybu Giszowiec w Katowicach. Charakterystyczna zielona wieża ma zniknąć z powierzchni ziemi, a szyb ma zostać zasypany.

Szyb Giszowiec od lat wita kierowców wjeżdżających do Katowic autostradą A4 i żegna tych, którzy wyjeżdżają w kierunku Krakowa. Jego charakterystyczna wieża kształtem przypomina cyfrę siedem, dlatego jest rozpoznawalna z daleka. W oczy rzuca się także zielony kolor.

Prace nad budową nowego szybu na terenie KWK Wieczorek rozpoczęto w 1952 roku. Górnicy pracowali tam aż to zakończenia wydobycia i przekazania majątku w ręce Spółki Restrukturyzacji Kopalń, czyli do 31 marca 2018 roku.

Trzy lata temu znad autostrady A4 zniknął taśmociąg łączący poszczególne części KWK Wieczorek. Wkrótce zniknie również szyb Giszowiec. Spółka Restrukturyzacji Kopalń ogłosiła właśnie przetarg na likwidację wyposażenia, wyciągu szybowego, nadszybia oraz stalowej wieży, a także zasypanie i zabezpieczenie szybu.

Oferty złożone w ramach przetargi powinniśmy poznać 25 kwietnia. Na wykonanie wszystkich prac wykonawca będzie mieć dziewięć miesięcy od dopięcia formalności.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Władysław Kosiniak Kamysz

Interwencja Władysława Kosiniaka-Kamysza w PGG

Prezentacja Górnika Zabrze

Górnik Zabrze i Jastrzębski Węgiel mogą stracić sponsorów?

Konsultacje

Woj. śląskie podąża w kierunku zielonej gospodarki

Talon na węgiel

Górnicy sprzedają talony na węgiel z wysoką marżą

Piotr Kuczera

Piotr Kuczera: Ceny węgla muszą zostać ustabilizowane

Kopalnia Węgla Kamiennego Wujek

Największe katastrofy górnicze na Śląsku w XXI wieku

Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki jedzie do KWK Pniówek