Szyb Giszowiec przeznaczony do rozbiórki. SRK ogłosiło przetarg na likwidację

Spółka Restrukturyzacji Kopalń ogłosiła przetarg na likwidację szybu Giszowiec w Katowicach. Charakterystyczna zielona wieża ma zniknąć z powierzchni ziemi, a szyb ma zostać zasypany.

Szyb Giszowiec od lat wita kierowców wjeżdżających do Katowic autostradą A4 i żegna tych, którzy wyjeżdżają w kierunku Krakowa. Jego charakterystyczna wieża kształtem przypomina cyfrę siedem, dlatego jest rozpoznawalna z daleka. W oczy rzuca się także zielony kolor.

Prace nad budową nowego szybu na terenie KWK Wieczorek rozpoczęto w 1952 roku. Górnicy pracowali tam aż to zakończenia wydobycia i przekazania majątku w ręce Spółki Restrukturyzacji Kopalń, czyli do 31 marca 2018 roku.

Trzy lata temu znad autostrady A4 zniknął taśmociąg łączący poszczególne części KWK Wieczorek. Wkrótce zniknie również szyb Giszowiec. Spółka Restrukturyzacji Kopalń ogłosiła właśnie przetarg na likwidację wyposażenia, wyciągu szybowego, nadszybia oraz stalowej wieży, a także zasypanie i zabezpieczenie szybu.

Oferty złożone w ramach przetargi powinniśmy poznać 25 kwietnia. Na wykonanie wszystkich prac wykonawca będzie mieć dziewięć miesięcy od dopięcia formalności.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Kopalnia Mysłowice

Rząd nie chce zwiększyć budżetu na transformację Śląska

Protest Solidarnosc

Kopalnie zostaną bez ochrony. Poszło oczywiście o pieniądze

Skład węgla

Dodatek węglowy: gotowi, start! Można już składać wnioski

Solidarna Polska

Solidarna Polska chce uratować górnictwo. Mają eksperta

Smog

Dlaczego brak węgla może oznaczać większy smog tej zimy?

JB for EPP4

"Trzeba odchodzić od węgla, pamiętając o górnikach"

Węgiel miał

Rząd zmienił zdanie. Bloki węglowe zostaną z nami na dłużej