Szykuje się atak zimy w woj. śląskim. Niż „Robin” przyniesie opady śniegu

Do południowych granic Polski zbliża się niż „Robin”. Przyniesie on w naszym regionie intensywne opady śniegu. Według prognoz, zacznie sypać już w piątek 1 grudnia wieczorem i – z różnym nasileniem – padać ma do niedzieli (3 grudnia), kiedy wedle prognoz IMGW w Katowicach pokrywa śnieżna może już sięgać 20 cm.

fot. KAW
Pługi śnieżne w Katowicach

Narciarze i dzieci mogą zacierać ręce z uciechy. Kierowcy i służby odśnieżania miasta muszą być gotowi na trudny weekend. Wszystko za sprawą przesuwającego się z północnych Włoch niżu „Robin”. Przyniesie on intensywne opady w całej południowej Polsce. Najmocniej ma sypać na Podkarpaciu i Małopolsce, ale i w województwie śląskim solidnie dosypie białego puchu.

Śnieg ma zacząć padać jeszcze w piątek (1 grudnia) późnym popołudniem i wieczorem – najpierw na południu regionu, nad które nasuwać się będą chmury znad Czech i Słowacji. Później strefa opadów będzie przesuwać się coraz bardziej na północ regionu. Intensywnie padać ma przez całą sobotę i w nocy z soboty na niedzielę (3 grudnia). Śnieżyca ma wytracić swą siłę dopiero w niedzielę. Synoptycy z Instytutu Meteorologi i Gospodarki Wodnej prognozują, że w niedzielę pokrywa śnieżna w Katowicach wynosić może 20 cm (obecnie to 8 cm).

- Zapowiada się pracowity weekend – kwituje te prognozy katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad radząc jednocześnie kierowcom, by przygotowali się na trudne warunki pogodowe.

Czy sami drogowcy są przygotowani? Okaże się w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach deklaruje, że wszyscy pracownicy są od kilku dni przygotowani na te duże opady.

- Cały obszar Katowic z jezdniami, parkingami i zatokami autobusowymi jest podzielony na rejony w czterech kategoriach i standardach utrzymania zimowego – od tego zależy szybkość działania służb. Wszystkie ulice staramy się odśnieżać tak szybko, jak to możliwe, jednak musimy pamiętać, że duże opady mogą spowodować, że nie wszędzie będziemy mieli możliwość dojechać od razu. Zazwyczaj jednak czas reakcji jest szybszy niż ustalone standardy – mówi prezes MPGK Katowice Andrzej Malara.

Na weekendowej śnieżycy atak zimy się nie skończy – od niedzielnego popołudnia ma się zacząć ochładzać i w pierwszej połowie przyszłego tygodnia trzeba być gotowym na dwucyfrowy mróz w godzinach nocnych i porannych.

"Zimę stulecia" z 1963 roku zdetronizowała dopiero zima w 1979 roku

Może Cię zainteresować:

Kilkumetrowe zaspy, na drogach lód, obywatele do łopat. Zima stulecia: zapomniany kataklizm sprzed 60 lat

Autor: Tomasz Borówka

30/11/2023

Tor gorka saneczkowa katowice 01

Może Cię zainteresować:

Tor saneczkowy w Parku Kościuszki w Katowicach już działa! Można jeździć nawet po zmierzchu

Autor: Katarzyna Pachelska

29/11/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon