Tak powstawał Stadion Śląski. Narodziny Kotła Czarownic na unikatowych fotografiach sprzed lat

Stadion Śląski - jeden z najważniejszych obiektów sportowych na Śląsku, miejsce wielu wydarzeń, które zapisały się w historii polskiego sportu, świadek występów światowej sławy gwiazd muzyki. W Archiwum Państwowym w Katowicach znaleźliśmy zdjęcia Stadionu Śląskiego z czasów jego budowy i pierwszych lat po otwarciu.

Przypomnijmy. Stadion Śląski został zbudowany w latach 1952–1956. Zespołem, który stworzył projekt, kierował Julian Brzuchowski, a wzorowano go w pewnym stopniu na berlińskim Stadionie Olimpijskim. Zajął powierzchnię 24 hektarów w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, stając się jednym z najważniejszych zlokalizowanych tam obiektów (a najważniejszym sportowym)

W chwili swego powstania Stadion Śląski był największym stadionem w Polsce, licząc sobie 83 800 miejsc siedzących. Był klasycznym, amfiteatralnym stadionem ziemnym (rozwiązanie to wybrano, by sprostać deficytowi materiałów budowlanych), gdzie widownia otaczała płytę boiska z wszystkich stron (choć dla komfortu widzów liczba miejsc za bramkami została ograniczona, a zwiększono ilość tych po bokach boiska.

Elementy Stadionu Śląskiego parokrotnie rozbudowywano czy przebudowywano (np. zmieniając na tor dla żużla bieżnię lekkoatletyczną), a już w XXI wieku przeszedł on gruntowną modernizację, całkowicie zmieniającą jego formę architektoniczną, a i częściowo przeznaczenie: od 2020 r. jest Narodowym Stadionem Lekkoatletycznym.

Do tego czasu zdążył przejść do historii polskiego sportu - przede wszystkim piłki nożnej za sprawą legendarnych meczów reprezentacji z ZSRR w 1957 r. (wygranym 2:1) czy z Anglia w 1973 r. (wygranym 2:0).

Na Stadionie Śląskim miały też miejsce głośne koncerty światowych gwiazd muzyki. Zagrały na nim takie sławy, jak np. The Rolling Stones, U2, AC/DC, Metallica, Genesis, Red Hot Chili Peppers, The Police, Guns N' Roses i Rammstein. A co było wcześniej? Zerknijcie do galerii powyżej - zdjęcia potwornie dobre!

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Początki Stadionu Śląskiego

Jak powstawał Stadion Śląski. Nieznane zdjęcia z budowy

Niemczyk ostatni buntownik plakat

"Niemczyk. Ostatni buntownik architektury" [CAŁY FILM]

Piłsudski

Dlaczego właściwie Katowice nie mają ulicy Piłsudskiego?

Georg bruning bytom

Budował Bytom, jakby grał w Sim City. Wycięli go z historii

Adolf hitler platz

Hitler idzie po władzę. W Bytomiu szykowano na niego zamach

Landkarte von Schlesien

Czyj był Śląsk? Polski, niemiecki, czeski? A może swój?

Niemiecka Republika Demokratyczna

Jak Ślązacy w NRD budowali „nowe" Niemcy