Jak wyglądałby chorzowski Rynek bez estakady? A jak mógłby wyglądać? Oczywiście, że lepiej. Sami patrzcie

Każdy w Chorzowie marzy o rynku i to od dobrych 40 lat. Jak to "marzy o rynku"? Przecież jest rynek, niedawno odnowiony. No tak, ale chodzi o Rynek, taki bez estakady, która za Gierka przecięła miasto na pół. Jak Rynek wyglądałby bez niej? Tak.

Chorzowianin Sebastian Wątroba ( SebaFoto | Chorzów | Facebook ) fotografuje miasto z drona. Zazwyczaj nie przerabia specjalnie swoich zdjęć. Tym razem zrobił jednak wyjątek. Jego zdjęcie przedstawiające z góry chorzowski rynek jest wyjątkowe. Dlaczego? Bo usunięto z fotografii... estakadę.

- Czy estakada mi przeszkadza? Jako 40 letni rodowity chorzowianin nie znam innego widoku jak chorzowski rynek z estakadą i jestem do niej przyzwyczajony, ale jeśli była by możliwość pozbycia się jej i wyznaczenia innej trasy jak to było w planach, to tak jak wielu chorzowian chętnie bym z tej opcji skorzystał - mówi nam Sebastian Wątroba. - Zdjęcie miało na celu usunięcie estakady z rynku a aranżacje samego rynku bez estakady zostawił bym profesjonalistom. Zrobiliby to pewnie o wiele ładniej i wtedy rynek mógłby wyglądać jak marzenie - dodaje chorzowianin.

Przypomnijmy, że pomysły i postulaty usunięcia estakady z Rynku to nie nowość. Po ponad 40 latach od jej wybudowania wciąż są one tylko marzeniami.

"Chorzowski Rynek należy do najbardziej newralgicznych puntów komunikacyjnych województwa katowickiego" - pisała w połowie lat 70. Trybuna Robotnicza. Rozwiązania? Najprostsze. Wyburzenie sporej części zabudowy śródmieścia, w tym cennych secesyjnych kamienic. W dalszej perspektywie - naznaczenie miasta na zawsze - przecięcie go estakadą. Otwarto ją 22 lipca 1979 r. w najważniejsze święto PRL-u. Chorzowianie zostali pozbawieni rynku? Nie szkodzi. Pechem Chorzowa był fakt, że stał na drodze do dobrobytu Polski Ludowej.

Funkcje reprezentacyjnego placu przywrócono dopiero w 2019 r., po trwającej dwa lata przebudowie. Pod estakadą wybudowano pawilony, w których mieszczą się m.in. lokale, sklepy, galeria i punkt informacyjny. Zainstalowano podświetlaną fontannę, ławy, siedziska i postawiono scenę. Na rynek wróciły także… egzotyczne palmy, które można podziwiać wiosną i latem.

Chorzów Rynek 1960

Może Cię zainteresować:

Chorzowski rynek był piękny, ale stał na drodze do dobrobytu Polski Ludowej. Transport ważniejszy niż miasto

Autor: Maciej Poloczek

15/04/2023

Chorzow w serialu "Daleko do szosy"

Może Cię zainteresować:

Dawny Chorzów na kadrach z serialu „Daleko od szosy”. Rynek bez estakady, schody przy Wolce czy dawny dworzec

Autor: Redakcja

12/05/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon