Tarnowskie Góry nie chcą przenosić przychodni zdrowia. Utworzą eksklawę, aby ominąć wadliwe prawo

Zgodnie z obowiązującym prawem, przychodnie zdrowia muszą znajdować się w tej samej dzielnicy co szpital. Władze Tarnowskich Gór nie chcą ich przenosić, więc w dzielnicy Śródmieście-Centrum zamierzają ustanowić eksklawę Starych Tarnowic. - Po co to robić? Po to, by mieszkańcom dzielnicy Śródmieście, szczególnie starszym, schorowanym, niepełnosprawnym łatwiej docierało się do lekarzy specjalistów - tłumaczy rzeczniczka magistratu Ewa Kulisz.

Patryk Osadnik
WSP Tarnowskie Góry

W Tarnowskich Górach trwa spór o przychodnie zdrowia przy ul. Opolskiej w dzielnicy Śródmieście-Centrum. Jakiś czas temu zapadła decyzja o ich przenosinach na teren Starych Tarnowic, gdzie znajduje się główna siedziba Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego. Dlaczego? Ponieważ tego wymaga prawo ustanowione przez Prawo i Sprawiedliwość w 2017 roku.

- W 2017 roku Sejm przyjął bowiem ustawę, zgodnie z którą przychodnie przyszpitalne muszą mieścić się w tej samej dzielnicy co szpital. Może w Warszawie ten przepis ma sens, ale w sporo mniejszych Tarnowskich Górach to utrudnienia - wyjaśnia Ewa Kulisz, rzeczniczka Urzędu Miasta Tarnowskie Góry.

Do zlokalizowanych w śródmieściu przychodni specjalistycznych łatwiej dojechać mieszkańcom. Na dodatek niedawno je wyremontowano, co wpływa na komfort pacjentów. Niestety, dyrekcja szpitala rozkłada ręce i tłumaczy - dura lex sed lex.

Co ciekawe, przeciwko przeniesieniu poradni głośno protestuje posłanka PiS Barbara Dziuk, której partia stoi za wadliwym prawem.

Barbara Dziuk

Może Cię zainteresować:

Barbara Dziuk protestuje przeciwko likwidacji przychodni. Reformę szpitalnictwa wcześniej uchwalił rząd

Autor: Martyna Urban

28/09/2022

Tarnowskie Góry ustanowią eksklawę, aby nie przenosić przychodni

Wydaje się, że rozwiązanie problemu znalazły władze Tarnowskich Gór, które postanowił, że teren, na którym znajdują się przychodnie zdrowia, ustanowią eksklawą Starych Tarnowic. To znaczy, że zostanie on wyłączony ze Śródmieścia-Centrum i oficjalnie włączony w dzielnicę, w której znajduje się szpital.

- Po co to robić? Po to, by mieszkańcom dzielnicy Śródmieście, szczególnie starszym, schorowanym, niepełnosprawnym łatwiej docierało się do lekarzy specjalistów. Brzmi dziwnie? Zgadza, ale to wydaje się - paradoksalnie - łatwiejsze niż zmiana przepisów - tłumaczy Ewa Kulisz.

Rozpoczęły się już konsultacje społeczne w tej sprawie. Na najbliższej sesji Rady Miejskiej Tarnowskich Gór, czyli 21 grudnia, przedstawiony i poddany pod głosowanie zostanie projekt odpowiedniej uchwały.

- Jednocześnie burmistrz miasta Arkadiusz Czech zaapelował do posłów i senatorów ze Śląska, m.in. Mateusza Morawieckiego, Bolesława Piechy, Barbary Dziuk, Wandy Nowickiej, Borysa Budki i Zygmunta Frankiewicza o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, by ograniczyć działanie przepisu utrudniającego dotarcie do lekarza mieszkańcom Tarnowskich Gór - informuje Ewa Kulisz.

Wojciech Kałuża

Może Cię zainteresować:

Wojciech Kałuża zostanie wiceprezesem państwowej spółki? Z dziennikarzami nie rozmawia

Autor: Patryk Osadnik

12/12/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon