Tauron podpowiada gospodarstwom domowym, jak sprawdzić zużycie energii

Tauron uruchomił specjalną stronę internetową dla klientów, którzy chcą się dowiedzieć, jak sprawdzić swoje zużycie prądu. Wiedza ta w ostatnio zyskała mocno na znaczeniu po tym jak przedstawiciele rządu zapowiedzieli, że gwarantowana cena energii elektrycznej obowiązywać będzie tylko względem tych gospodarstw domowych, które nie zużywają jej więcej niż 2000 kWh rocznie.

pixabay.com
Żarówka

W połowie września rząd przedstawił założenia Tarczy Solidarnościowej, czyli pakietu rozwiązań mających na celu złagodzenie efektów rosnących cen energii elektrycznej. Wśród nich znalazło się m.in. wprowadzenie od 1 stycznia 2023 r. gwarancji ceny energii. Warunkiem skorzystania z tego jest jednak roczne zużycie do 2000 kWh (w przypadku gospodarstw z osobami niepełnosprawnymi, rodzin z trojgiem i więcej dzieci oraz gospodarstw domowych, prowadzących działalność rolniczą limitem tym będzie 2600 kWh).

- W praktyce oznacza to, że gospodarstwa domowe wyższą cenę za prąd zapłacą jedynie za nadwyżkę – powyżej 2000 lub 2600 kWh – mówiła przy tamtej okazji Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska.

Ta zapowiedź sprawiła, że w wielu gospodarstwach domowych zaczęto nerwowo zastanawiać się nad tym, ile wynosi w nich zużycie energii i czy aby na pewno zmieszczą się one w zakreślonym przez rząd limicie. Z myślą o nich Tauron Polska Energia zapowiedział uruchomienie specjalnej strony internetowej dla klientów, którzy chcą dowiedzieć się, jak sprawdzić swoje zużycie prądu.

- Jeśli szukasz informacji w sprawie zamrożenia cen prądu do 2000 kWh rocznie informujemy, że na Twoje pytania odpowiemy szczegółowo po opublikowaniu przepisów prawnych – taka wiadomość wita zaglądających tam internautów.

Adnotacja o tym, że szczegółowe rozwiązania będą znane dopiero „po przyjęciu odpowiednich rozwiązań prawnych” pojawia się zresztą bardzo często w opublikowanym przez Tauron zestawie pytań i odpowiedzi (chociażby w kontekście tego, jaka będzie stawka po przekroczeniu 2000 kWh i czy niewykorzystany limit będzie można wykorzystać w kolejnym roku). Czego zatem faktycznie możemy się rzeczywiście dowiedzieć? Zgodnie z zapowiedzią, tego, gdzie można sprawdzić swoje zużycie prądu. A można to uczynić – jak wskazuje Tauron – na fakturze papierowej, w serwisie internetowym Mój Tauron (w zakładce „faktury i płatności”), bądź w aplikacji mobilnej Mój Tauron (w zakładce „faktury”).

Bytom iluminacje

Może Cię zainteresować:

Miasta mają ograniczyć zużycie energii. Przygaszą latarnie i wyłączą świąteczne ozdoby

Autor: Michał Wroński

21/09/2022

Tramwaj Chorzowska

Może Cię zainteresować:

Tramwaje Śląskie po raz drugi podchodzą do przetargu na dostawę energii

Autor: Michał Wroński

22/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon