Tegoroczna matura pomimo zapowiadanego łatwego poziomu zaskoczyła. "CKE nas oszukała"

Matury z poziomu podstawowego, czyli z języka polskiego, angielskiego i matematyki dobiegły końca. Centralna Komisja Egzaminacyjna zapowiedziała, że ze względu na 2-letni okres nauczania zdalnego poziom egzaminów zostanie obniżony. Owszem, matura z języka polskiego otrzymała określenie "banalnej", z angielskiego "prostej", ale z matematyki przerosła większość maturzystów. Znowu.

arc
Matura

Matury standardowo rozpoczęły się w pierwszy dzień po długim weekendzie majowym. W 2022 roku w środę, 4 maja o godzinie 9 uczniowie szkół średnich przystąpili do egzaminu z języka polskiego. W arkuszu maturzyści mieli do wyboru tematy rozprawki, które nawiązywały do fragmentów "Pana Tadeusza" i "Nocy i dni". Na bazie tych tekstów uczniowie odpowiadali na zagadnienia: Czym dla człowieka jest tradycja lub kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia? Do wyboru mieli również interpretacje wiersza "Najkrótsza definicja człowieka" Józefa Barana. Maturzyści w większości ukończyli egzamin przed wyznaczonym czasem, czyli przed upływem 170 minut.

- Matura z języka polskiego była naprawdę banalna. Skończyłam ją dużo wcześniej. Moi rówieśnicy mieli podobne odczucia - mówi nam Magdalena Kierzek, maturzystka z I LO im. Stefanii Sempołowskiej w Tarnowskich Górach.

Michał Sporoń, polonista z II LO im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach potwierdził odczucia uczniów. Matura w porównaniu z zeszłoroczną była prosta. Nie było elementów zaskoczenia. Uczniowie byli dobrze przygotowani do jej napisania.

CKE zmieniła zakres materiału

Od lat matematyka bywa piętą Achillesową uczniów. CKE zapowiadała, że poziom zostanie dostosowany do umiejętności uczniów, jednak tak się nie stało. Uczniowie do ostatnich sekund pisali matematykę na poziomie podstawowym. Zadania były czasochłonne. Arkusz zawierał 35 zadań, w tym 28 zamkniętych, czyli takich, w których uczeń wybiera jedną z czterech możliwych odpowiedzi. Uczniowie do dyspozycji mieli 170 minut. Pojawiły się m.in.: układy równań, funkcje, ciągi oraz funkcje trygonometryczne.

Magdalena Kierzek tłumaczy nam, że CKE informowało, że w zakres materiału nie wejdzie ostrosłup, jednak komisja zdecydowała się przemycić go w jednym z zadań. - Matematyka była najtrudniejsza. Pisałam od początku do końca. Byłam tak skupiona na pisaniu egzaminu, że nie widziałam co się wokół mnie dzieje. Według mnie niektóre zadania były nieszablonowe.

Angielski z roku na rok łatwiejszy

Nie dziwi fakt, że matura z języka angielskiego staje cię coraz prostsza dla maturzystów. Globalizacja, social media, gry i aplikacje w języku angielskim przyczyniają się do rozpowszechniania angielskiego w coraz młodszych kategoriach wiekowych. Podobnie jak w dni poprzednie matura trwała 170 minut. Egzamin składał się z czterech części: rozumienie ze słuchu - 30%, rozumienie tekstów pisanych - 30%, znajomość środków językowych - 20% oraz pracy pisemnej - 20%.

- Arkusz standard. Myślę, że nie przysporzył uczniom trudności. Zresztą taki feedback od nich otrzymałam, arkusz był "pretty easy" - tłumaczy Katarzyna Lizak, anglistka z Zespół Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących im. M. Skłodowskiej-Curie w Tarnowskich Górach.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

ZSP nr 3

Szkoła w Mysłowicach została zamknięta przez szkody górnicze

Arkadiusz Chęciński

„Takiej kumulacji problemów w oświacie jeszcze nie było”

Rekrutacja do sosnowieckich szkół

Ósmoklasiści wybierają sosnowieckie szkoły

Radzionków kurs polskiego

Bezpłatny kurs języka polskiego dla uchodźców w Radzionkowie

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Podium dla dąbrowskiej szkoły LGBTQ+

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie