To będzie architektoniczna rewolucja. W Dąbrowie Górniczej powstaje Fabryka Pełna Życia

Nowe centrum pełne kultury, biznesu i ekologii. Taki plan ma Dąbrowa Górnicza. Efekty tego przedsięwzięcia mamy zobaczyć do 2026 roku. Wtedy miejsce po dawnej fabryce Defum zmieni się w prośrodowiskową Fabrykę Pełną Życia.

Zielone centrum Dąbrowy Górniczej

Modernizacja starych, industrialnych przestrzeni dziś już nikogo nie dziwi. Trend ten wykorzystuje wiele miejscowości z przemysłową przeszłością. Jednak budowlane zamierzenia Dąbrowy Górniczej zdecydowanie wybijają się na tle wielu znanych nam przykładów adaptacji starych obiektów. Co za dwa lata stanie się wizytówką?

- To niezwykle ważny moment dla miasta. Nasz potencjał został dostrzeżony i mamy wsparcie, by zmieniać przestrzeń po dawnej fabryce Defum w nowoczesne centrum miasta. Już widać, jak ta przestrzeń jest ważna dla mieszkańców, którzy chętnie spędzają tu czas. Chcemy ją rozwijać i budować nową tożsamość miasta - stwierdził prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak.

Mowa o dużej inwestycji przygotowywanej w centrum. Miejsce starej fabryki ma zastąpić nowoczesny obiekt łączący industrialną tożsamość z ekologicznymi trendami. W Dąbrowie Górniczej powstanie Hala Tworzeń. Przestrzeń ta będzie wykorzystywana do organizacji wydarzeń artystycznych, targów czy konferencji. Swoje działania zaprezentuje tam również Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej. Architektonicznie dużą ciekawostką będzie zielony, ekologiczny dach. To jeszcze nie wszystko. Warto także zwrócić uwagę na szklane wrota, które będą się otwierały na Zielony Rynek. Dzięki temu powstanie półotwarta przestrzeń, dobrze się sprawdzająca podczas wydarzeń plenerowych.

Wewnątrz połączonych modułów fabryki (H8 i B7) znajdą się sale służące ćwiczeniom artystycznym, Centrum Aktywności Obywatelskiej, UrbanLab, Centrum Senioralne i Integracji Międzypokoleniowej czy biura. Natomiast na dachu obiektu zaprojektowano przyjazną przestrzeń ekologiczną. Znajdzie się tam otwarty ogród miejski z instalacją paneli fotowoltaicznych.

- Jestem pewien, że tu w centrum Dąbrowy Górniczej będzie widać, jak może wyglądać prawdziwa transformacja i jak uzupełniają się środki unijne oraz energia zaangażowanych w ten proces ludzi. Wierzę, że to miejsce stanie się nie tylko wizytówką miasta, ale całego regionu – mówił wicemarszałek województwa Łukasz Czopik.

Zielony Rynek w centrum Dąbrowy

Pomysł na dawną fabrykę zdecydowanie pobudza ciekawość, jednak zamierzona inwestycja nie ogranicza się tylko do przekształcenia starego obiektu. Zaraz w jego pobliżu znajdzie się Zielony Rynek. W ramach prac remontowych w centrum miasta pojawią się grusze, brzozy, graby, klony, jesiony, kilkadziesiąt gatunków krzewów i byliny. Do tego możemy już wyobrazić sobie zielony pasaż, zdroje uliczne, ławki, siedziska, stojaki rowerowe, stylowe latarnie uliczne...

- To ogromna satysfakcja i efekt wieloletnich starań bardzo wielu ludzi. Jesteśmy szczęśliwi, ale zdajemy sobie sprawę, że ciąży na nas duża odpowiedzialność, a oczekiwania są wysokie. Zamierzamy im sprostać, nadać im nową formę, stworzyć nowe centrum miasta. To miejsce ma tętnić życiem, kulturą, a przede wszystkim służyć mieszkańcom – dodawał Wojciech Czyżewski, prezes Zarządu Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej.

91,8 mln zł na nową przestrzeń

Jednym z ważniejszych celów inwestycji jest stworzenie miejsca, które pozytywnie wpłynie na rozwój lokalnej społeczności. Mieszkańcy nie tylko będą mogli skorzystać z nowego terenu rekreacji. Obiekty mają także sprzyjać kulturze, przedsięwzięciom społecznym i urbanistycznym. To również szansa na nowe miejsca pracy. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco: https://www.slazag.pl/newsletter).

   Koszt pierwszego etapu inwestycji to 91,8 mln zł. Na ten cel udało się pozyskać 78 mln zł dofinansowania z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Umowę na realizację zadania zawarli wicemarszałek Łukasz Czopik, wicemarszałek Anna Jedynak-Rykała oraz prezydent Dąbrowy Górniczej, Marcin Bazylak i prezes należącej do miasta Fabryki Pełnej Życia, Wojciech Czyżewski.

   W przyszłości samorząd planuje nowy etap rewitalizacji. Przejdą ją budynki H3, H4 i H7. Powstanie ośrodek przedsiębiorczości lokalnej. Potrzebna będzie dotacja w kwocie 27 milionów złotych na rzecz zakończenia wielkiego projektu, z którego skorzystają kolejne pokolenia mieszkańców.

   Bytom gmach sadu

   Może Cię zainteresować:

   10 wnętrz architektury na Śląsku i w Zagłebiu, które wywołują dreszcze. Dreszcze zachwytu, ma się rozumieć

   Autor: Maciej Poloczek

   10/03/2024

   Katowice, ul. Bankowa 5, spinPLACE

   Może Cię zainteresować:

   Nowe życie starego banku. Przy ul. Bankowej 5 w Katowicach w zabytkowym obiekcie powstał spinPLACE Uniwersytetu Śląskiego

   Autor: Katarzyna Pachelska

   27/02/2024

   Tychy w czasach rozbudowy lat 70. i 80.

   Może Cię zainteresować:

   Miasto ze snów czy miasto-sypialnia? Opowieść o Nowych (i nowszych) Tychach

   Autor: Arkadiusz Korejwo

   10/03/2024

   Subskrybuj ślązag.pl

   google news icon