Top 10 najczęściej odwiedzanych miejsc w województwie śląskim. Ulubione miejsca turystów w 2021

W 2021 roku, czyli jeszcze w czasie trwania pandemii, 14,3 procent Polaków odwiedziło województwo śląskie i spędziło tu więcej niż jeden dzień. Które miejscowości wybierali mieszkańcy naszego województwa, a które osoby spoza niego. Ciekawi?

Ponad 14 procent, czyli 4,5 miliona osób odwiedziło województwo śląskie w ubiegłym roku - wynika z Raportu Badania Ruchu Turystycznego opublikowanego w maju br. Niestety w porównaniu z rokiem 2019 nastąpił wyraźny spadek z poziomu 5,4 milionów osób (pandemia - to oczywiste). Co należy podkreślić, odsetek turystów spoza naszego regionów utrzymał się na podobnym pułapie, a drastycznie spadła liczba turystów z woj. śląskiego w regionalnym ruchu - z 71 proc. w 2019 do 44 proc., czyli 1,6 mln osób.

Kobieta czy mężczyzna - kto najczęściej odwiedza województwo?

Analizując profil turystów, odwiedzających województwo śląskie, można dowiedzieć się, że częściej byli to mężczyźni niż kobiety w średnim wieku - w granicach 30-39 lat. Najczęściej turyści odwiedzający nasze województwo zamieszkują wsie lub miasta do 100 tys. mieszkańców. Najwięcej osób pochodziło z: woj. mazowieckiego - 21 proc. ogółu, wielkopolskiego - 18 proc. i zachodniopomorskiego - 10 proc.

Wbrew pozorom nie były to destynacje typowo turystyczne. Głównym celem odwiedzających - podobnie jak w latach poprzednich - były odwiedziny rodziny i bliskich - aż 44 proc. ankietowanych. Co ciekawe, 33 proc. turystów wybierało wypoczynek na łonie natury.

Turyści regionalni i spoza regionu

Czas na konkrety, turyści spoza naszego województwa spędzali średnio siedem dni na turystycznych wojażach - w porównaniu z rokiem 2019 jest to spadek o dwa dni. Ten sam trend dotyczy mieszkańców naszego województwa, w ubiegłym roku było to średnio sześć dni, a dwa lata wcześniej osiem. Jeszcze raz - pamiętajmy, że porównujemy rzeczywistość sprzed pandemii i w czasie jej trwania.

Duże rozbieżności tworzą się także w wyborze okresu, w którym ludzie podróżują w regionie. Mieszkańcy spoza regionu wybierają w 46 proc. okres letni, a z naszego województwa okres zimowy w 44 proc. Średni wydatek dzienny osoby spoza naszego regionu to 143 zł. Jest to wartość zbliżona do sprzed dwóch lat, gdzie kwota wynosiła 142 zł. Natomiast turyści z naszego województwa wydali łącznie 2,4 mld na turystykę, a w 2019 roku 2,1 mld. Zatem mieszkańcy województwa śląskiego wydawali więcej w krótszym czasie.

W galerii przedstawiliśmy najczęściej wybierane przez turystów miejscowości na Śląsku.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon