Tour de Pologne w Metropolii. Utrudnienia i zmiany w rozkładach 137 linii autobusowych

Trzy etapy 80. Tour de Pologne odbędą się w województwie śląskim. Dwa z nich - w gminach Metropolii. Wystartują w nich najlepsi polscy kolarze - Michał Kwiatkowski oraz Rafał Majka. Sportowe zmagania oznaczają też utrudnienia. Tylko w Metropolii zmiany dotkną 137 linii autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych.

Szymon Gruchalski
Tour de Pologne w Katowicach

Kibice przyglądają się zmaganiom kolarzy podczas 80. Tour de Pologne, w tym dwóm czołowym zawodnikom z Polski - Michałowi Kwiatkowskiemu oraz Rafałowi Majce. W województwie śląskim odbędą się aż trzy etapy tegorocznego wyścigu:

  • Etap 5.: Pszczyna - Bielsko-Biała (198,8 km),
  • Etap 6.: Katowice (16,6 km),
  • Etap 7.: Zabrze - Kraków (166,6 km).

Górskie zmagania i "etap prawdy" w Katowicach

W środę, 2 sierpnia, z Pszczyny kolarze wyruszą na liczącą prawie 199 kilometrów trasę o charakterze górskim, gdzie przewyższenia sięgną ponad 3000 metrów. Premie Lotne LOTTO znajdą się w Ustroniu, Istebnej oraz Wilkowicach, za to Premie Górskie PZU przy Ochodzitej (I kat.), Przełęczy Salmopolskiej (I kat.) oraz przy Zamku Prezydenta RP w Wiśle. Na metę wjadą w Bielsku-Białej.

W Katowicach w czwartek, 3 sierpnia, kolarze zmierzą się w jeździe indywidualnej na czas (16,6 km), startując co minutę.

- Etap, który rozegrany zostanie w Katowicach przez kolarzy nazywany jest etapem prawdy. Tutaj każdy kolarz jedzie sam. Jest tylko on i jego czas, nie ma pomocy drużyny. Zachęcamy do kibicowania zawodnikom biorącym udział w szóstym etapie 80. Tour de Pologne - mówi dyrektor Czesław Lang, dyrektor generalny wyścigu. - Cieszymy, się że w trakcie wyścigu możemy pokazać jak Polska się zmienia. Przykładamy do tego naprawdę dużo uwagi. Transmisja dostępna jest w ponad 100 krajach na całym świecie - dodaje.

Z kolei w piątek, 4 sierpnia, peleton wystartuje z Zabrza, skąd m.in. przez Mikołów i Tychy pojedzie w kierunku Krakowa. Będzie to ostatni etap 80. Tour de Pologne. Dekoracja zwycięzców odbędzie się na błoniach.

Utrudnienia. Zmiany dot. 137 linii autobusowych

Organizacja Tour de Pologne oznacza utrudnienia, z którymi będą musieli zmierzyć się mieszkańcy poszczególnych miast, a także kierowcy, próbujący przez nie przejechać.

W czwartek, 3 sierpnia, zmodyfikowane zostaną trasy i rozkłady 64 linii autobusowych i tramwajowych. Tymczasowo zamknięty zostanie m.in. parking w Strefie Kultury, dojazd do Doliny Trzech Stawów, a także ponad 20 ulic. Szczegóły TUTAJ.

W piątek, 4 sierpnia, zmiany zostaną wdrożone w przypadku 73 linii autobusowych i trolejbusowych. Na kilka godzin wyłączony z ruchu zostanie m.in. fragment ul. Franklina D. Rossvelta, a mieszkańcy, których szczególnie dotkną utrudnienia, będą mogli zostawić samochody na parkingu stadionu miejskiego. Szczegóły TUTAJ.

- To ogromne wydarzenie, dlatego nie unikniemy utrudnień. Dostosowujemy ruch autobusów i tramwajów do wyścigu w taki sposób, aby nasi pasażerowie w możliwie jak najmniejszym stopniu odczuli niedogodności - mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM. - Z zaplanowanymi zmianami powinni zapoznać się przede wszystkim pasażerowie z centralnej oraz południowo-zachodniej części Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - dodaje.

Związek Transportu Metropolitalnego także przygotował specjalną informację o zmianach związanych z organizacją 80. Tour de Pologne. Szczegóły TUTAJ.

Zakład Górniczy Eko-Plus

Może Cię zainteresować:

ZG Eko-Plus chce fedrować na pograniczu Bytomia, Piekar Śląskich i Radzionkowa

Autor: Michał Wroński

31/07/2023

Fotowoltaika

Może Cię zainteresować:

Powołano Śląski Klaster Energii. Samorządowcy liczą na niższe ceny prądu

Autor: Michał Wroński

31/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon