Tragedia polskiego autokaru w Chorwacji. Pielgrzymi wyjechali wczoraj z Częstochowy do Medjugorie. Rośnie bilans ofiar

Znamy coraz więcej szczegółów dotyczących wypadku autokaru z polskimi turystami w Chorwacji. Bilans ofiar wzrósł już do 12 osób. Jest wielu rannych. Wiadomo też, że autobusem podróżowali pielgrzymi, którzy wyruszyli wczoraj do Medjugorie z Częstochowy.

Wypadek polskiego autokaru

Nie żyje 12 osób, a ponad 30 jest rannych po wypadku autokaru z polskimi turystami w Chorwacji. Do tego tragicznego zdarzenia doszło w sobotę przed godziną 6 rano na autostradzie na północ od Zagrzebia. Pojazd jadący dużą prędkością nagle zjechał z drogi i wpadł do rowu. Według lokalnych mediów, kierowca autokaru zasnął za kierownicą. Śmierć na miejscu poniosło 11 osób, kolejna zmarła w szpitalu. Jest też wielu rannych.

Marcin Przydacz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, poinformował, że autokarem jechały 44 osoby.

- Grupa brała udział w wyjeździe zorganizowanym przez stowarzyszenie Brata Józefa. Część jechała z Warszawy, a część z Częstochowy. To były punkty zborne, ale pielgrzymi pochodzili z różnych miejsc Polski. Trwa ustalanie listy nazwisk - powiedział Przydacz.

Wiadomo, że wśród pielgrzymów było trzech księży i sześć zakonnic. Reszta to świeccy pielgrzymi.

- To było straszne. To jak oglądanie horroru. Wyciągaliśmy zmarłych, było ich ponad 10. Autobus wjechał w kanał i cała przednia część została zmiażdżona. Wyglądał tak, jakby uderzył w ścianę. Jeden kierowca wyleciał przez przednią szybę, a drugi był nadal w autobusie. Nie doświadczyłem czegoś takiego odkąd byłem strażakiem, a mam 60 lat – powiedział portalowi net.hr Ivan Ivančan, dowódca lokalnej straży pożarnej.

Na miejsce tragedii udał się już minister zdrowia Adam Niedzielski.

Ambasada RP w Zagrzebiu uruchomiła infolinię + 38 514 899 414, pod którą członkowie rodzin poszkodowanych mogą uzyskać informacje.

Wypadek autokary

Może Cię zainteresować:

Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Nie żyje 12 osób. To pielgrzymi, którzy jechali do Medjugorie

Autor: Arkadiusz Nauka

06/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon