Tramwaje Śląskie drugi raz ogłosiły przetarg na dostawę energii elektrycznej

Tramwaje Śląskie po raz drugi ogłosiły przetarg na dostawę energii elektrycznej. Zdecydowały się ograniczyć czasokres zamówienia, bo – jak tłumaczą – w obecnej sytuacji spółkom energetycznym najwyraźniej trudno jest oszacować propozycję cenową w perspektywie roku. Na razie spółka ma zapewnione dostawy energii do końca tego roku.

M. Wroński
Tramwaj w Bytomiu

Drugą rundę poszukiwań dostawcy energii elektrycznej dla Tramwajów Śląskich można uznać za otwartą. Spółka obsługująca prawie 30 linii tramwajowych na Górnym Śląsku i Zagłębiu właśnie ogłosiła w poniedziałek (10 października) przetarg na dostawę prądu w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca przyszłego roku. Przypomnijmy, że pierwsze postępowanie w tej sprawie, przeprowadzone kilka tygodni temu, zostało unieważnione z powodu braku chętnych.

Z lektury zamieszczonego przez TŚ ogłoszenia wynika, że spółka chce w pierwszej połowie przyszłego roku zamówić 23 660 MWh energii elektrycznej (postępowanie obejmuje ponadto dostawę 1200 MWh energii dla Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Katowicach). W porównaniu do pierwszego przetargu (tamten dotyczył całego roku 2023) spółka zdecydowała się ograniczyć jego czasokres do sześciu miesięcy.

- Podjęliśmy taką decyzję, żeby ułatwić oferentom przygotowanie oferty - w dzisiejszych realiach najwyraźniej trudno jest oszacować propozycję cenową w tak dalekim horyzoncie czasu – tłumaczy Andrzej Zowada, rzecznik Tramwajów Śląskich.

Obecnie Tramwaje Śląskie kupują energię elektryczną na podstawie półrocznej umowy z czerwca tego roku. Poprzedzający ją przetarg spółka ogłosiła już jesienią ubiegłego roku kalkulując, że lepiej zakontraktować dostawy prądu już wtedy (mimo że złożone oferty przekraczały budżet), bo po nowym roku będzie jeszcze drożej, przy czym założono, że nowa umowa obejmować ma jedynie okres od 1 czerwca do 31 grudnia 2022 r.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon