Troje dziennikarzy ŚLĄZAG-a laureatami Silesia Press! Tomasz Borówka z główną nagrodą

Troje dziennikarzy portalu ŚLĄZAG zostało laureatami Silesia Press 2023. Główną nagrodę przyznano Tomaszowi Borówce za tekst „»Chcę Ci zaraz odpisać« , czyli Leo i Greta w Wilijo 1945”. Katarzyna Pachelska zajęła II miejsce, a Grzegorz Lisiecki został wyróżniony.

Patryk Osadnik
Silesia Press

W czwartek, 15 czerwca, po raz osiemnasty poznaliśmy laureatów Silesia Press - nagrody przyznawanej przez Stowarzyszenie Mediów Regionalnych SILESIA, która jest najważniejszym branżowym wyróżnieniem w województwie śląskim.

Główną nagrodę w katowickim Hotelu Monopol za tekst „»Chcę Ci zaraz odpisać« , czyli Leo i Greta w Wilijo 1945” odebrał dziennikarz portalu ŚLĄZAG - Tomasz Borówka.

- Ten list znałem od dziecka, pokazała mi go babcia albo dziadek, ale na wiele lat o nim zapomniałem. Pewnego dnia przypomniał mi o nim kuzyn, więc przeczytałem go ponownie i uświadomiłem sobie, że bardzo dużo wiem o tej historii. Pamiętam z opowieści dziadków, jak przypadkowo się poznali, jak dziadek zaginął i dostał się do niewoli w Normandii, jak udało im się z powrotem nawiązać ze sobą kontakt. Widać, że ten list napisał ktoś bardzo zakochany - powiedział Tomasz Borówka. - Ten artykuł został napisany z sercem. Cieszę się, że został doceniony, bo to historia losów wielu rodzin z Górnego Śląska - dodał.
Leonard w PSZ, Wielka Brytania 1945

Może Cię zainteresować:

"Chcę Ci zaraz odpisać", czyli Leo i Greta w Wilijo 1945. Bardzo śląska historia

Autor: Tomasz Borówka

24/12/2022

II miejsce w tegorocznej edycji konkursu zajęła nasza redakcyjna koleżanka - Katarzyna Pachelska. Jury doceniło jej rozmowę z dr hab. Agatą Twardoch.

- Bardzo dziękuję za tę nagrodę, szczególnie dlatego, że został doceniony mój wywiad ze świetną kobietą - urbanistką i architektką. Wydaje mi się, że w mediach jest za mało kobiecych postaci, a warto wyciągać je z szafy - wskazała Katarzyna Pachelska.

Z kolei za cykl tekstów o Izerze – pierwszym polskim samochodzie elektrycznym – wyróżniony został dziennikarz i sekretarz redakcji ŚLĄZAG - Grzegorz Lisiecki.

- Zaczynaliśmy od zera ze ŚLĄZAG-iem, a teraz jesteśmy tu, gdzie jesteśmy. To ważne wyróżnienie - podkreślił Grzegorz Lisiecki.

Choć portal ŚLĄZAG ma dopiero nieco ponad rok, to może pochwalić się już pięcioma dyplomami Silesia Press. W ubiegłym roku nagrodzony został również Tomasz Borówka, a także Patryk Osadnik.

Agata Twardoch 22

Może Cię zainteresować:

Dr hab. Agata Twardoch: Metropolia potrzebuje metropolitalnej polityki mieszkaniowej. I lepszej marki

Autor: Katarzyna Pachelska

12/11/2022

Wyniki konkursu Silesia Press 2023

I miejsce:

 • Tomasz Borówka (ŚLĄZAG) za tekst „»Chcę Ci zaraz odpisać« , czyli Leo i Greta w Wilijo 1945”

II miejsce:

 • Katarzyna Pachelska (ŚLĄZAG) za rozmowę z dr hab. Agatą Twardoch: „Metropolia potrzebuje metropolitalnej polityki mieszkaniowej. I lepszej marki”
 • Anna Dudzińska (Radio 357): "Kiedy dobro się zmęczy"
 • Izolda Czmok-Nowak (TVP3 Katowice): "Dej pozór! Szoł tok Izoldy Czmok"

III miejsce:

 • Violetta Rotter-Kozera (TVP Katowice): „Spotkanie z K. Zimmermanem”
 • Grzegorz Barański (TVP Katowice): „Relacje - magazyn gospodarczy”
 • Julia Karasiewicz, Anna Haczek-Tenizbajew, Karol Gruszka i Tomasz Kazanecki (Dziennik Zachodni): „W poszukiwaniu ciszy”

Wyróżnienia:

 • Maciej Dorosiński (Trybuna Górnicza i Portal Nettg.pl): „Z papieżem w celi śmierci”
 • Dagmara Kowalczyk (Dzień Dobry TVN): „Wychodził z szafy, mieszkał w piwnicy. Czy znacie beboka?”
 • Michalina Maciejewska (TVP Katowice): „Duchowym szlakiem”
 • Grzegorz Lisiecki (ŚLĄZAG) za cykl testów o Izerze - pierwszym polskim samochodzie elektrycznym

Podczas gali Silesia Press wyróżnieni zostali także rzecznicy prasowi: Łukasz Zimnoch (Grupa Tauron), Piotr Utrata (ING Bank Śląski), Wojciech Jaros (Spółka restrukturyzacji Kopalń).

Dyplom specjalny odebrał Stanisław Jakubowski - ceniony fotoreporter, który już w 1969 roku otrzymał nagrodę World Press Photo za zdjęcia z akcji ratowniczej w KWK „Generał Zawadzki”.

Z kolei dyplomy jubileuszowe wręczono z okazji 15-lecia TVS oraz Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon