Trwa budowa szybkiej kolei do Pyrzowic. Przy lotnisku powstaje stacja, a także wiadukt kolejowy. Zobaczcie zdjęcia

Trwa budowa kolei do Pyrzowic. Przy samym lotnisku powstaje stacja, będąca jednym z najważniejszych elementów wartej 660 milionów złotych inwestycji. Jak postępują prace? Zobaczcie.

PKP Polskie Linie Kolejowe SA rewitalizują i modernizują częściowo nieczynna linię kolejową nr 182 Zawiercie – Tarnowskie Góry. W pobliżu Międzynarodowego portu Lotniczego „Katowice” budowana jest stacja kolejowa „Pyrzowice Lotnisko”. Widać już konstrukcje peronów i przejść podziemnych. Na stacji będą dwa perony. Pierwszy będzie miał długość 200 metrów, natomiast drugi, krótszy – 150 metrów. Na obu peronach postawione zostaną wiaty. Połączone zostaną przejściem podziemnym, z którego wyjść będzie można zarówno w kierunku lotniska (strona północna), jak i na ulicę Wolności (strona zachodnia). Co istotne, stacja „Pyrzowice Lotnisko” zostanie wyposażona w windy i pochylnię dla osób niepełnosprawnych.

W Pyrzowicach, na drodze wojewódzkiej 913, powstaje także nowy wiadukt kolejowy, który zastąpi dotychczasowy przejazd kolejowo-drogowy. Pod wiaduktem poprowadzone zostaną droga, chodnik oraz ścieżka rowerowa. Dodajmy, że na trasie powstaną także nowe przystanki (Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice, Zawiercie Kądzielów) i zmodernizowane zostaną perony na istniejących stacjach (Tarnowskie Góry, Siewierz, Poręba). Z kolei na stacji Zawiercie wybudowano nowy peron, który zostanie połączony z przejściem podziemnym. Tu również działać będą windy dla osób niepełnosprawnych.

Przypomnijmy, że tzw. kolej do Pyrzowic ma umożliwić szybki dojazd do lotniska ze strony Tarnowskich Gór (planowany czas podróży: niecałe 20 minut) i Zawiercia (23 minuty). Dłużej trwać będzie podróż z Katowic i Częstochowy (około godziny). W ramach inwestycji zostanie odbudowany 30-kilometrowy odcinek linii kolejowej między Tarnowskimi Górami a Siewierzem, a rewitalizacja i elektryfikacja dotyczyć będzie w sumie odcinka o długości ok. 48 kilometrów. Inwestycja kosztuje 660 mln zł netto, z czego unijne dofinansowanie to ponad 500 mln zł. Zgodnie z harmonogramem prace powinny zakończyć się w ostatnim kwartale 2023 roku.

Jakub Bednarz i jego sokół

Może Cię zainteresować:

Najszybsze zwierzęta świata i bezpieczeństwo na lotnisku? Sokoły Jakuba Bednarza mają w Pyrzowicach sporo pracy

Autor: Grzegorz Lisiecki

13/08/2022

Lotnisko w Pyrzowicach

Może Cię zainteresować:

Lotnisko w Pyrzowicach bez tajemnic? Byliśmy tam, gdzie pasażerowie wstępu nie mają. Płyta, bagażownia, hangar, dawna wojskowa baza... Zobaczcie

Autor: Grzegorz Lisiecki

30/07/2022

Antonov An-124 Rusłan

Może Cię zainteresować:

Jumbo Jet, Rusłan, Ił-76 i nie tylko. Najciekawsze samoloty, które w tym roku przyleciały do Pyrzowic

Autor: Grzegorz Lisiecki

10/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Mostek nad Rakówką otwarty

Jest już nowy mostek nad Rakówką

Stacja Wisła Głębce

Koleje Śląskie ruszają za Olzę. Wisła wciąż poza zasięgiem

Wymiana nawierzchni Piekary

Lista remontów przeprowadzonych aktualnie w Piekarach

Peron PKP Tychy Żwaków

Modernizacja stacji Tychy Żwaków

Katowice ulica Chorzowska

Zaczyna się remont torowiska tramwajowego w Dębie

Velostrada w Siemianowicach Śląskich

W mieście powstaną 3 kilometry trasy rowerowej