Trzy nowe biznesy z "Lokalu na kulturę" w centrum Katowic: Śląskie Lumpiary, Centrum Przestrzeni i pracownia rzeźbiarsko-ceramiczna

Na początku października miasto Katowice ogłosiło 16. edycję konkursu „Lokal na kulturę”, który jest adresowany do osób mających pomysły na uruchomienie działalności kulturalnej, artystycznej bądź twórczej. Z 13 ofert wybrano trzy – ich pomysłodawcy będą mieli szansę urzeczywistnić swoje pomysły i plany.

W Katowicach powstaną trzy nowe biznesy w ramach „Lokalu na kulturę”.

– Kultura niejedno ma imię i to udowadniają pomysły, które zostały zgłoszone w ramach tegorocznej edycji programu „Lokal na kulturę”. W tym roku zaproponowaliśmy trzy lokale, na zagospodarowanie których wpłynęło 13 ofert. Wybraliśmy trzy najciekawsze – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Program to forma inwestycji w kulturę. W Katowicach nie brakuje dużych koncertów i wydarzeń, a także imprez o charakterze lokalnym. Uzupełnieniem tej oferty są oddolne inicjatywy i lokale, w których można na przykład poznać historię gitary czy wziąć udział w spotkaniu autorskim – dodaje prezydent.

Trzy nowe biznesy w centrum Katowic

Wsparcie miasta polega na udostępnieniu lokali po preferencyjnych stawkach czynszu. Tym razem komisja konkursowa wybrała oferty:

  • „Śląskie Lumpiary" - działalność vintage shopu, promocja mody vintage z drugiego obiegu w kontrze do fast fashion (moda vintage rozumiana szeroko jako produkt, część dziedzictwa kulturowego, czy identyfikacji społecznej), przestrzeń galeryjno-wystawiennicza, promocja rękodzielnictwa i rzemiosła artystycznego oraz działania z obszaru edukacji kulturowej i ekologicznej. Taka działalność będzie prowadzona w lokalu przy ul. Kochanowskiego 11.
  • Dzienniakart – otwarta pracownia rzeźbiarsko-ceramiczna artysty Wojciecha Dzienniaka, która będzie również galerią prac artysty oraz miejscem dla twórczych spotkań. Oferta ta będzie realizowana przy ul. Kościuszki 35.
  • Fundacja Antyrama przy ul. 3 Maja 31 poprowadzi „Centrum Przestrzeni". Będzie to otwarta przestrzeń twórcza, w której opracowywane i wdrażane będą innowacyjne pomysły i idee rozwijające kulturę miejską. Miejsce ma za zadanie integrować środowiska kreatywne i aktywizować lokalną społeczność dzielnicy Śródmieście, mieszkańców Katowic i regionu Metropolii GZM.

Teraz czas na podpisanie umowy z nowymi najemcami, a także prace adaptacyjne. Lokale wcześniej pełniły funkcje usługowe bądź handlowe, więc będą przez najemców dostosowywane do pełnienia roli „Lokalu na kulturę”.

W Katowicach działa już 20 biznesów w ramach "Lokalu na kulturę"

W ramach 16. edycji programu „Lokal na kulturę” dostępne były trzy lokale. Te zlokalizowane przy ul. Kochanowskiego 11, ul. Kościuszki 35 miały ok. 34 m2, a ten przy ul. 3 Maja 31 to przestrzeń o powierzchni ponad 81 m2 z prawie 33 metrową piwnicą. Najemcy, oprócz atrakcyjnych stawek czynszu, mają zagwarantowane to, że kwoty te nie ulegną zmianie w ciągu 5 lat od podpisania umowy najmu.

W sumie, w piętnastu dotychczas przeprowadzonych edycjach do konkursu wystawiono 86 wolnych lokali użytkowych, a w 42 przypadkach podpisano umowy z najemcami. Aktualnie w najmie w ramach programu „Lokal na kulturę” pozostaje ponad 20 lokali.

Wigilia dla Samotnych

Może Cię zainteresować:

Katowice ponownie gospodarzem Metropolitalnej Wigilii dla Samotnych

Autor: Katarzyna Pachelska

14/12/2022

Seanse saunowe na katowickich basenach

Może Cię zainteresować:

Gość "od naparzania" prowadzi autorskie seanse saunowe na katowickich basenach: Brynów, Zadole i Burowiec

Autor: Katarzyna Pachelska

13/12/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon