Tylko jedna firma zamierza dostarczyć nowe pociągi dla Kolei Śląskich. I chce za to ponad miliard złotych

Tylko jeden chętny zgłosił się do ogłoszonego przez Śląski Urząd Marszałkowski przetargu na dostawę nowych pociągów dla Kolei Śląskich. Swoją ofertę zgłosiła nowosądecka firma Newag. Za dostawę pojazdów oczekuje ponad 1,1 miliarda złotych.

fot. mat. KS / Patryk Farana
Koleje Śląskie Impuls

Z niemal dwumiesięcznym opóźnieniem otwarto oferty złożone w ogłoszonym przez przez Śląski Urząd Marszałkowski przetargu na dostawę nowych pociągów dla Kolei Śląskich (jeszcze w maju zapowiadano, że nastąpi to w połowie czerwca, finalnie stało się to w środę, 6 września). Po prawdzie należałoby napisać o otwarciu oferty, a nie ofert, gdyż w postępowaniu zgłosił się tylko jeden chętny – nowosądecki Newag.

Z tą samą firmą pod koniec sierpnia Koleje Śląskie podpisały umowę na dostawę 3 nowych pociągów (z opcją zwiększenia zamówienia o kolejne dwa pojazdy).

Teraz skala zamówienia jest zdecydowanie większa. Wariant podstawowy mówi o 22 pociągów, przy czym istnieje opcja rozszerzenia zakupów o następne 8 składów. Pierwszy z nowych pociągów ma zostać dostarczony nie później niż do 30 czerwca 2026 r., a kolejne w cyklu po dwa składy na miesiąc. Samą dostawę pociągów producent wycenił na ponad 1,11 miliarda złotych. Za usługi serwisowe dla nich oczekuje 457,5 mln zł. To więcej niż województwo planowało na ten cel przeznaczyć, choć i tak budżet zamówienia przekraczał miliard złotych.

Pozyskanie nowych pociągów ma pozwolić spółce na wzmocnienia swojej oferty w czasie przewozowych szczytów, start w przetargu na obsługę połączenia do lotniska w Pyrzowicach, a zarazem pozbycie się ze swojej floty najstarszych składów – „legendarnych” (choć unowocześnionych) pojazdów EN57, czyli słynnych „kibli”.

W sfinansowaniu zakupu nowych pociągów pomóc mają unijne pieniądze z programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego. Przy czym...

Zamawiający przewiduje możliwość unieważnienia przedmiotowego Postępowania, jeżeli środki publiczne, które Zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie całości lub części zamówienia, nie zostały mu przyznane – zastrzeżono w ogłoszeniu o zamówieniu.

Koleje slaskie umowa newag 03

Może Cię zainteresować:

Przedsmak gigantycznej inwestycji Kolei Śląskich: trzy, a może nawet pięć, nowych pociągów już w 2025 roku

Autor: Katarzyna Pachelska

23/08/2023

Leśne Pogotowie Mikołów

Może Cię zainteresować:

Olbrzymia mobilizacja w obronie Leśnego Pogotowia w Mikołowie. CPK deklaruje... gotowość do korekty planów

Autor: Michał Wroński

18/08/2023

Koleje Śląskie uruchamiają biuro rzeczy znalezionych na Facebooku

Może Cię zainteresować:

Koleje Śląskie uruchamiają na Facebooku biuro rzeczy znalezionych. Co w pociągach zostawiają pasażerowie?

Autor: Maciej Poloczek

06/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon