Ucieczka pantery śnieżnej z chorzowskiego zoo. Gotowi na coś jak scenariusz "Madagaskaru"?

Wszyscy doskonale znamy takie historie. Zwierzęta uciekają z zoo, atakują ludzi i przejmują miasto. Znamy, ale z filmów. Także mniej mrożące krew w żyłach historie, jak w „Pingwinach z Madagaskaru”. Ucieczki zwierząt z zoo zdarzają się także w rzeczywistości, a w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym chcą być na to gotowi. Zaplanowano tam pierwsze w Polsce ćwiczenia, które zakładają ucieczkę groźnego zwierzęcia.

"Pingwiny z Madagaskaru"
Pingwiny z madagaskaru

Ucieczka zwierząt z ogrodu zoologicznego to ikoniczny scenariusz w popkulturze. Doskonale znamy takie historie m.in. z filmów. Czasem są zabawne, jak w „Pingwinach z Madagaskaru”, a czasem straszne, jak w filmach „12 małp” czy „Jestem legendą”, a ostatnio w serialu „The Last of Us”.

Takimi historiami swoich czytelników straszyły także kiedyś amerykańskie gazety. Jeden z najbardziej znanych przypadków to artykuł z „New York Herald”, który 9 listopada 1874 r. sparaliżował Nowy Jork. Nagłówek na pierwszej stronie krzyczał „Dzikie zwierzęta uciekły z Central Parku!”. Tekst relacjonował jak zwierzęta rozbiegły się po mieście. Zginąć miało blisko 50 osób. Ludzie wpadli w panikę, bo… nie doczytali, że to mistyfikacja.

Kadr z filmu
Kadr z filmu "12 małp"

Ucieczka groźnego zwierzęcia z zoo. Pierwsze takie ćwiczenia w Polsce

Choć takie historie jak w filmach czy „prankowych” artykułach w rzeczywistości się nie zdarzają, to groźne zwierzęta z ogrodów zoologicznych uciekają. W śląskim zoo chcą być na to gotowi. Zaplanowano tam pierwsze w Polsce ćwiczenia zakładające ucieczkę zwierząt.

- Chcemy sprawdzić czy będziemy w stanie dobrze zareagować w momencie jeśli do takiej sytuacji dojdzie. Praca ze zwierzętami wiąże się z tym, że musimy być przygotowani na każdą ewentualność – mówi Daria Kroczek ze śląskiego zoo.

Scenariusz ćwiczeń w Chorzowie zakłada ucieczkę pantery śnieżnej. Podobna historia zdarzyła się w 2000 roku w Warszawie. Z cyrku uciekły wtedy trzy tygrysy. Dwa z nich udało się pracownikom cyrku łatwo złapać, ale trzeci krążył po okolicy. W akcję włączyła się policja i doświadczony weterynarz, który próbował uśpić zwierzę z broni pneumatycznej. Tygrys rzucił się na niego, przewrócił i uciekł. Gdy lekarz wstawał został śmiertelnie postrzelony policyjną kulą. Później zastrzelono także zwierzę.

Zoo w Chorzowie w latach 70.

Może Cię zainteresować:

Początki zoo w Chorzowie. Najstarsze zdjęcia Śląskiego Ogrodu Zoologicznego [GALERIA]

Autor: Tomasz Borówka

06/10/2023

Zoo w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Zanim powstało zoo w Chorzowie, czyli najstarsze ogrody zoologiczne na Górnym Śląsku

Autor: Tomasz Borówka

31/07/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon