Chcecie uciec przed upałem w mieście? Kalety, Leśny Zakątek Śląska, zaprasza nad wodę i na rowery

Pierwszy tydzień wakacji za nami. Pogoda zachęca do poszukania cichego i przede wszystkim chłodniejszego miejsca. Takie udogodnienia mogą zaoferować Kalety. Miejscowość położona na obrzeżach aglomeracji zachęca, by skorzystać z wypoczynku nad wodą czy w lesie. Co dokładnie warto tam zobaczyć?

Lato w Leśnym Zakątku Śląska

Nazwa nie jest przypadkowa. Nieduże miasto stanowi ostoję spokoju otoczoną lasami właśnie. Dotrzemy tam drogą wojewódzką numer 912. Dojeżdżają też pociągi Kolei Śląskich z Lublińca czy Tarnowskich Gór. Wybierając się w drogę nie zapomnijcie rowerów, przydadzą się na miejscu!

Jedną z głównych atrakcji Kalet są właśnie trasy dla cyklistów. Miasto dba i stara się rozszerzać infrastrukturę rowerową. Na miłośników dwóch kółek czekają zacienione trasy, a także stacje naprawy pojazdów i stanice - specjalne wiaty, gdzie można się zatrzymać, skryć przed słońcem i odpocząć. Chętni mają szansę przebyć szlak Leśno Rajza. Przecina on Miasteczko Śląskie, Nowe Chechło, Kalety, Mikołeskę, Tworóg czy Koty. Po drodze na turystów czekają malownicze widoki, a w mijanych miejscowościach - dodatkowe atrakcje.

Co z tymi stanicami? Znajdziemy je w różnych miejscach Kalet. Przy dobrym rozplanowaniu wycieczki można zwiedzić je w jeden dzień.

 • Stanica w dzielnicy Truszczyca znajduje się przy ulicy Dębowej. Przy tej samej drodze można odwiedzić także aleję zabytkowych dębów czy ścieżkę przyrodniczą.
 • Stanica Donnersmarcka została zbudowana w większej odległości od zabudowań. By do niej dotrzeć, trzeba zjechać z ul. ks. Rogowskiego za leśniczówką.
 • Kolejny punkt na rowerowej mapie to Stanica Myśliwska. Może spodobać się zwłaszcza młodszym gościom. Dojazd do stanicy także rozpoczyna się na ul. ks. Rogowskiego. Skręcić należy przed torami kolejowymi.
 • Młodą stanicą jest wiata w dzielnicy Zielona przy Garbatym Mostku nad Małą Panwią. Można do niej dotrzeć jadąc ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną od strony Zalewu Zielona. Druga trasa prowadzi od Kolonii Woźnickiej.

Przy wiatach umieszczono także ścieżki dydaktyczne. Mogą spodobać się zwłaszcza młodym rowerzystom. Niedaleko stanicy Donnersmarcka znajduje się cis będący pomnikiem przyrody. Stanica Myśliwska oferuje ścieżkę opowiadającą o zwierzętach. Z kolei przy Garbatym Mostku dowiemy się o przyrodniczych skarbach pradawnych kaletańskich lasów.

Restauracje w Kaletach. Gdzie mogą się zatrzymać turyści w Leśnym Zakątku Śląska?

Nad Zieloną po ochłodę

Po rowerowych zmaganiach czas na trochę relaksu. Zalew Zielona to dobre do tego miejsce. Można tam odetchnąć na plaży, przejść się wzdłuż brzegu czy zanurzyć się w las. Dla osób preferujących bardziej aktywne formy odpoczynku przygotowano możliwość zaopatrzenia się w sprzęt wodny. Wypożyczalnia znajduje się przy górnym zbiorniku. W wakacje jest otwarta codziennie od 13:00 do 19:00. Oferuje kajaki oraz deski SUP. Cennik prezentuje się następująco:

kajaki

 • od poniedziałku do piątku 15,00 zł/godz., każda następna rozpoczynająca się godzina 10 zł, nie dłużej niż do 30 minut. Wypożyczenie na cały dzień w tych dniach 60,00 zł
 • w soboty, niedziele i święta 25,00 zł/godz., każda następna rozpoczynająca się godzina 5,00 zł, nie dłużej niż do 30 minut. Wypożyczenie na cały dzień w tych dniach 120,00 zł

deski SUP

 • od poniedziałku do piątku 10,00 zł/godz., każda następna rozpoczynająca się godzina 5,00 zł, nie dłużej niż do 30 minut. Wypożyczenie na cały dzień w tych dniach 50,00 zł
 • w soboty, niedziele i święta 20,00 zł/godz., każda następna rozpoczynająca się godzina 10 zł, nie dłużej niż do 30 minut. Wypożyczenie na cały dzień w tych dniach 100,00 zł

Ichtiopark nie tylko dla wędkarzy

Przy ulicy Fabrycznej znajduje się idealne miejsce dla osób zainteresowanych łowieniem. Kalety organizują tam nawet Święto Ryby. Teren ten można jednak odwiedzić też w celach spacerowych. Przy okazji warto zajrzeć do pobliskiej pasieki edukacyjnej. Powinna spodobać się nie tylko maluchom. W środku na turystów czeka przeszklony ul, dzięki któremu z bliska podejrzymy pracę pszczół. Chętni skorzystają z degustacji miodu, a na mniej lub bardziej podchwytliwe pytania odpowie opiekun pasieki.

Po więcej propozycji na spędzenie wolnego czasu w Kaletach można udać się do Punktu Informacji Turystycznej (ul. 1 Maja 14A). Dowiemy się tam kolejnych ciekawostek o Leśnym Zakątku Śląska. Punkt jest czynny w godzinach:

 • poniedziałek - piątek: 11:00-19:00
 • sobota: 10:00-18:00
 • niedziela: 11:00-19:00
Atrakcje w Tarnowskich Górach

Może Cię zainteresować:

Tarnowskie Góry na majówkę. 15 atrakcji, które trzeba zobaczyć w Mieście Gwarków

Autor: Urszula Gołkowska

27/04/2023

Ogród botaniczny w Brynku

Może Cię zainteresować:

Nie tylko dla przyrodników: ogród botaniczny w Brynku zaprasza [GALERIA]

Autor: Urszula Gołkowska

25/07/2022

Tarnowskie Góry. Wąskotorówka

Może Cię zainteresować:

Najlepsze atrakcje dla dzieci w Tarnowskich Górach. Gdzie warto się wybrać z najmłodszymi?

Autor: Urszula Gołkowska

01/05/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon