Uczniowie technikum w Gliwicach przygotowują książkę o historii Domu Tekstylnego Weichmanna

O Domu Tekstylnym Weichmanna, gliwickim skarbie architektury modernistycznej, zrobiło się ostatnio głośno. Gruchnęła wiadomość, że razem z dorobkiem projektanta budynku, Ericha Mendelsohna, ma szansę na wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uczniowie gliwickiego Zespołu Szkół Budowlano-Ceramicznych przygotowują książkę na temat tego budynku i jego projektanta.

W ostatnim czasie Dom Tekstylny Weichmanna przykuł uwagę z powodu możliwości wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dom Tekstylny Weichmanna (Seidenhaus Weichmann -jego właścicielem był kupiec Erwin Weichmann), zaprojektowany przez Ericha Mendelsohna, został wybudowany w latach 1921 i 1922. Był pierwszym tak awangardowym budynkiem w Europie i stał się pierwowzorem dla wielu słynnych domów towarowych w Niemczech, między innymi w Stuttgarcie, Norymberdze, Breslau i Chemnitz. Dziś jest najcenniejszym zabytkiem śląskiego modernizmu z międzywojnia.

Więcej:

Powstaje książka o Domu Tekstylnym na 100-lecie otwarcia

- Tymczasem na co dzień Dom Tekstylny nie wzbudza emocji. Zlał się z innymi kamienicami ulicy Zwycięstwa w jeden ciąg pomiędzy rynkiem a dworcem kolejowym. Jednak stulecie otwarcia zobowiązuje. Dlatego by popularyzować gliwicki skarb architektury modernistycznej uczniowie Technikum, spec. renowacja detalu architektonicznego z Zespołu Szkół Budowlano-Ceramicznych w Gliwicach przy wsparciu Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej przygotowują książeczkę o historii budynku i jego projektancie Erichu Mendelsohnie - mówi dr Wojciech Zieliński, nauczyciel.

Na publikację będzie składać się osiem tekstów napisanych przez uczniów, dokumentacja trzech inicjatyw artystyczno-popularyzatorskich, które będą zamknięte w dobrze zaprojektowanej estetycznie całości. Oprócz książeczki, której polsko-niemieckie wydanie będzie miało premierę we wrześniu 2022 roku, uczniowie planują również spotkania, na których będą opowiadali o Domu Tekstylnym i pracy nad publikacją.

Ponadto, uczniowie klas IV-VII ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Gliwicach wzięli udział w projekcie „MODERNizacja”, na który złożyło się kilka zadań. Pierwszym było narysowanie Domu Tekstylnego. Drugi to akcja „A sklej se”, która polegała na sklejeniu papierowego modelu zabytku i zrobienie jemu zdjęcia w nietypowym kontekście. Efekty tego projektu będzie można oglądać na wystawie w gliwickiej galerii Czorno Izba na przełomie sierpnia i września.

Nalepki i magnesy z Domem Tekstylnym

Wojciech Zieliński, który jako nauczyciel organizował te projekty, nie poprzestał tylko na nich. Jako XYZ i Pixeloza stworzył krótkie animacje o Domu Tekstylnym, zaprojektował także nalepki i magnesy, które za darmo rozdaje mieszkańcom oraz mikroartbooka, a w planach ma stworzenie małej gry planszowej. Jednocześnie zachęca do złożenia własnego modelu w ramach projektu „A sklej se”, który można pobrać stąd: A sklej se

To nie wszystkie projekty wokół Domu Tekstylnego Weichmanna w Gliwicach. Jednym z wcześniejszych projektów artystycznych był model Domu Tekstylnego wykonany z klocków LEGO przez Jerzego Księżyka. Miniatura powstała jako propozycja dla konkursu LEGO Ideas.

Radiostacja Gliwice

Może Cię zainteresować:

Nowoczesne muzeum, aparthotel, dodatkowe parkingi. Zabytkowe obiekty Radiostacji Gliwice zostaną zmodernizowane. „Chcemy w nowoczesny, inspirujący sposób opowiadać o dramatycznej historii mieszkańców Gliwic i regionu”

Autor: Grzegorz Lisiecki

12/05/2022

Gliwice rynek

Może Cię zainteresować:

Gliwice w latach 60.? Rynek był wielkim parkingiem, a spacerowicze zbierali się na Placu Bohaterów Stalingradu

Autor: Redakcja

21/11/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon