Ukazała się monografia rodu Schaffgotschów. Spotkania z autorem w Katowicach i Nakle Śląskim

„Schaffgotschowie. Dzieje wielkiego rodu z Europy Środkowej” – to tytuł najnowszej książki Arkadiusza Kuzio-Podruckiego, historyka badającego dzieje rodów śląskiej arystokracji i szlachty. Zainteresowani tą publikacją będą mieli okazję spotkać się z jej autorem w czwartek (21 marca) w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Spotkanie poprowadzi prof. Ryszard Kaczmarek.

fot. Edward Wieczorek / www.slaskie.travel
Joanna Gryzik Witraz Ruda Slaska Godula

O Schaffgotschach w górnośląskiej historii często wspomina się w kontekście Karola Goduli, a ściślej mówiąc spadkobierczyni jego majątku – Joanny Gryzik, która w 1858 r. poślubiła Hansa Ulricha Schaffgotscha i finalnie przeszła do potomności jako Joanna Schaffgotsch. To stanowczo zbyt ograniczona optyka. Schaffgotschowie przez całe stulecia związani byli ze Śląskiem, choć ich przedstawiciele żyli i działali również na terenach Polski, Czech, Niemiec, a niektórzy wyemigrowali nawet do Nowego Świata.

„Schaffgotschowie. Dzieje wielkiego rodu z Europy Środkowej”

- Działali na polach kultury, sztuki, gospodarki i polityki. Ich biogramy można znaleźć w słownikach niemieckich, austriackich i czeskich, a od niedawna także w polskich - podkreśla w wydanej kilka tygodni temu monografii Schaffgotschów Arkadiusz Kuzio-Podrucki, historyk, publicysta, badacz dziejów rodów śląskiej arystokracji i szlachty, a przy tym pracownik Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Pierwszy nakład książki rozszedł się w ciągu niespełna tygodnia od premiery, ale już kilka dni temu Biblioteka Śląska informowała o szykowanym dodruku.

I właśnie w Bibliotece Śląskiej odbędzie się w czwartek (21 marca) o godz. 18 spotkanie z Arkadiuszem Kuzio-Podruckim promujące książkę „Schaffgotschowie. Dzieje wielkiego rodu z Europy Środkowej”. Poprowadzi je prof. Ryszard Kaczmarek, historyk z Uniwersytetu Śląskiego i zarazem zastępca dyrektora Biblioteki Śląskiej ds. IBR BŚ. Wstęp wolny

Kto nie zdąży w czwartek do Biblioteki Śląskiej, ten będzie miał szansę zobaczyć to spotkanie online, w serwisie YouTube, na kanale Biblioteki Śląskiej, a kolejna okazja do bezpośredniego spotkania z Arkadiuszem Kuzio-Podruckim będzie już w najbliższą niedzielę (24 marca) o godz. 17.15 w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim (pow. tarnogórski). Organizatorzy proszą zainteresowanych o rezerwację.

Debata w Bibliotece Śląskiej

Może Cię zainteresować:

Czy arystokracja przyczyniła się do rozwoju Górnego Śląska? Debata historyczna w Bibliotece Śląskiej

Autor: Tomasz Borówka

10/05/2023

Karol godula film

Może Cię zainteresować:

Kowalski: Guy Ritchie i Netflix nakręcą fantastyczną historię Diabła z Rudy Śląskiej. Ale trzeba się postarać

Autor: Adam Kowalski

10/05/2023

Franciszek Pieczka2

Może Cię zainteresować:

Daisy patronką szkoły w Wałbrzychu, a u nas? U nas wyjątkami są Pieczka, Godula i... jego dziedziczka

Autor: Tomasz Borówka

24/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon