Uliczni sprzedawcy książek muszą zawinąć się ze Stawowej w Katowicach. Przeniosą się do Chorzowa? „Weźmiemy ich na spacer po mieście"

To koniec pewnej epoki. Po 8 latach z ulicy Stawowej w Katowicach znika kiermasz książek, a pracujący tam sprzedawcy będą musieli się przenieść w inne miejsce. Urząd miasta zaproponował bukinistom trzy lokalizacje. Ofertę dla księgarzy ma też Chorzów.

Bukiniści

Tylko do końca czerwca bukiniści z Katowic będą mogli sprzedawać książki na deptaku przy ulicy Stawowej. Robili to przez ostatnich 8 lat. Niestety przegrali z wielkim biznesem, bo budynek dawnej szkoły podstawowej, przy którym rozłożony był kiermasz, przeszedł w ręce prywatnego inwestora. Teraz będzie tu hotel.

Nowa lokalizacja?

Od 1 lipca na Stawowej książek już kupić nie będzie można. Nie oznacza to jednak, że z Katowic całkowicie zniknie kiermasz książek. Miasto zaproponowało sprzedawcom trzy lokalizacje, w których mógłby działać on dalej. Bukiniści nie są jednak chętni do przeprowadzki na Plac Miarki, do Parku Powstańców Śląskich czy Plac Wolności.

Uważają, że w tych miejscach będą niewidoczni dla turystów, którzy przecież codziennie przewijają się przez ulicę Stawową idąc do galerii czy dworca kolejowego. Najchętniej przenieśliby się na chodnik przy ulicach Skargi i Mickiewicza. Miasto jednak tej lokalizacji nie zaakceptowało, tłumacząc się względami bezpieczeństwa.

Chorzów wyciąga rękę

Bukiniści najchętniej zostaliby w Katowicach, ale rozmowy z urzędnikami nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Przy okazji, pojawiły się oferty z innych miast. Duży kiermasz książek widziałyby u siebie władze Chorzowa.

- Trwają rozmowy na ten temat z organizatorami kiermaszu (Stowarzyszenie Pełna Kultura przyp. aut). Zamierzamy pokazać im kilka miejsc. Wybieramy się na spacer po mieście - mówi nam Tomasz Breguła, rzecznik chorzowskiego magistratu

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry Kultura w Taharze

Zbliża się tarnogórski festiwal "Kultura w Taharze"

Pokora

Premiera "Pokory" Twardocha po śląsku 27 lipca

Tomasz Muszyński „Wieczór z aktorem"

Tomasz Muszyński na "Wieczorze z aktorem"

Będzie nowa ekranizacja Akademii Pana Kleksa

Zdjęcia do nowego filmu o panu Kleksie powstaną w Katowicach

Chain Smokers w Sosnowcu

Chain Smokers w Zagłębiowskiej Mediatece

20220502 091714 0000

Tarnowskie Góry. Pałac w Rybnej zaprasza na majówkę 2022

Nagrody dla mecenasów kultury w Dąbrowie Górniczej

Nagrody dla dąbrowskich mecenasów kultury