Unikatowy film z Parku Śląskiego z 1954 roku. I to w kolorze. Klimat bardzo majówkowy. Rozpoznajecie te miejsca?

Kolorowy Park Śląski na filmie z 1954 roku? Proszę bardzo! Pojawiło się zaginione nagranie, na którym widać Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w połowie lat 50. Nie było jeszcze planetarium (na filmie widać makietę), a ludzie odpoczywali w okolicach kręgów tanecznych.

Duzy krag taneczny 1052017 Fotopolska Eu

Park Śląski na filmie z 1954 roku oraz Katowice z 1977 roku. Na kanale Hist_PL w serwisie YouTube pojawiły się nieznane wcześniej nagrania. W pierwszej części widać jak wyglądał Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w połowie lat 50. I to wszystko kolorze. Ten film to unikat. Z łatwością można nim rozpoznać małe i duże kręgi taneczne wokół których gromadzą się ludzie. Klimat sielankowy, taki trochę majówkowy.

Na filmie widać dzieci, które podziwiają makietę Planetarium Śląskiego. Tak, makietę, bo planetarium było wówczas dopiero w budowie. Ta zakończyła się w 1955 roku.

Katowice na filmie z lat 70. Teatr Śląski, Spodek i nieistniejący już DOKP

W drugiej części filmu przenosimy się do roku 1977, do Katowic. Autor nagrania sfilmował Spodek, pomnik Powstańców Śląskich i nieistniejący budynek Dyrekcji Kolei Państwowych. Po kolejnej przebitce docieramy na katowicki rynek, pod Teatr Śląski. Dookoła widać sprzedawców kwiatów, którzy swoje stoiska rozkładają aż przy Alei Korfantego.

Zobaczcie to wideo. Jest nostalgia

Katowice Jurand Jarecki

Może Cię zainteresować:

Katowice na kolorowym filmie z 1974 roku. Pierwsze lata Spodka w Katowic. Jedna z epok miasta "wiecznie niedokończonego"

Autor: Redakcja

14/06/2022

Katowice lata 60 i 70 Jurand Jarecki

Może Cię zainteresować:

Słynny architekt fotografował "kolejną" budowę nowych Katowic. Kolejną, bo Katowice budowano i nie kończono

Autor: Marcin Zasada

23/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon