Urszula Koszutska w ŚLĄZAQ: Przez 20 lat dostaliśmy z UE 5 mld euro. Drugie tyle możemy dostać teraz

Wkrótce minie 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Co przez ten czas zyskało województwo śląskie? - Do 2020 roku otrzymaliśmy ponad 5 miliardów euro, które zainwestowaliśmy w nasz region – mówi w ŚLĄZAQ Urszula Koszutska, wiceprzewodnicząca sejmiku wojwództwa śląskiego.

fot. UMWŚ
Wojewodztwo slaskie

Polska została pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. To była m.in. szansa na pozyskanie europejskich funduszy na rozwój województwa śląskiego. Czy dobrze wykorzystana? - Do 2020 roku otrzymaliśmy ponad 5 miliardów euro, które zainwestowaliśmy w nasz region – mówi w ŚLĄZAQ Urszula Koszutska, wiceprzewodnicząca sejmiku wojwództwa śląskiego.

- Zainwestowaliśmy w różnych obszarach. W obszarach komunikacji, w obszarach kulturalnych, które pełnią także funkcję społeczną. Co ważne inwestujemy także w przedsiębiorców. Około 10 miliardów złotych zainwestowaliśmy już w małe i średnie przedsiębiorstwa – zaznacza Urszula Koszutska.

Dostaliśmy 5 mld euro. Możemy dostać kolejne 5 mld euro

W obecnej perspektywnie unijnej, na lata 2021-2027, do województwa śląskiego może trafić ponad 5 mld euro. Przez długi czas były to środki zablokowane, ale wkrótce pierwsze z nich mają trafić m.in. do rejonów pogórniczych.

- To są pieniądze, które mają nam pomóc w transformacji regionu. Mają nam pomóc w zabezpieczeniu osób, które będą zmieniały swoje kwalifikacje zawodowe. Ale także w zabezpieczeniu całych rodzin, które być może mogą spotkać się z pewnymi trudnościami. Pamiętajmy, że przed nami jest, jak ja to mówię, dzieło zmiany naszego regionu – mówi Urszula Koszutska.

Wiceprzewodnicząca sejmiku województwa śląskiego podkreśla, że środki, które mogą trafic do województwa śląskiego w obecnej perspektywie unijnej, to tyle ile do tej pory zyskaliśmy na członkostwie w Unii Europejskiej. Według Urszuli Koszutskiej unijne środki powinny teraz trafić m.in. na „zielone śląskie”, wsparcie medycyny, edukacji i lotniska w Pyrzowicach oraz poprawę komunikacji w regionie. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Całą rozmowę z Urszulą Koszustką można zobaczyć na naszym kanele YouTube:

Tarnowskie Góry

Może Cię zainteresować:

Arkadiusz Czech w ŚLĄZAQ: Tarnowskie Góry są 3D – dla dzieci, dorosłych i dojrzałych

Autor: Maciej Poloczek

18/03/2024

Wisla

Może Cię zainteresować:

Tomasz Bujok w ŚLAZAQ: „Dzięki unijnym inwestycjom Wisła rozwinęła się turystycznie”

Autor: Redakcja

27/02/2024

Ustron piramidy

Może Cię zainteresować:

Przemysław Korcz w ŚLĄZAQ: Czwarty krok milowy w historii Ustronia

Autor: Maciej Poloczek

01/03/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon