Utrudnienia, zmiany i zakazy na czas Światowego Forum Miejskiego w Katowicach

W poniedziałek (16 maja) zamknięte zostaną parkingi A, B i C w katowickiej Strefie Kultury. Ma to związek ze zbliżającą się inauguracją Światowego Forum Miejskiego. Odbywające się pod egidą ONZ wydarzenie przyniesie też zmiany w organizacji ruchu drogowego i zakaz uczestniczenia w „zgromadzeniach spontanicznych”.

M. Wroński
Parking Strefa Kultury Katowice

Światowe Forum Miejskie to kolejne wydarzenie pod szyldem ONZ, po Szczycie Klimatycznym z 2018 r., które odbędzie się w Katowicach. Konferencja organizowana przez UN-Habitat ma miejsce co dwa lata z udziałem ponad 20 tysięcy uczestników reprezentujących rządy, regiony, miasta, organizacje pozarządowe oraz instytucje finansowe. Tegoroczna, jedenasta już edycja Forum, trwać będzie od 26 do 30 czerwca. Obrady prowadzone będą w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Władze miasta przekonują, że przyznanie Katowicom organizacji tego wydarzenia to znakomita promocja, ale przede wszystkim docenienie przemiany, jaka zaszła w stolicy regionu i zarazem impuls do dalszych zmian.

Dla samych katowiczan oraz przyjeżdżających tu mieszkańców ościennych miast przygotowania do inauguracji Forum oznaczają jednak pewne utrudnienia. Pierwszym z nich będzie wyłączenie z użytkowania parkingów A, B i C w Strefie Kultury. Przypomnijmy, że w sumie znajduje się tam ponad 600, wciąż jeszcze bezpłatnych, miejsc postojowych. Parkingi pozostaną wyłączone z użytkowania aż do 29 lipca, gdyż po zakończeniu Światowego Forum Miejskiego rozpoczną się przygotowania do odbywającego się od 21 do 24 lipca w Strefie Kultury Festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice. Urzędnicy zachęcają osoby dojeżdżające samochodem do centrum Katowic, aby w tym czasie zostawiali swoje pojazdy w centrach przesiadkowych w Zawodziu i Brynowie, a do śródmieścia jechali komunikacją miejską.

Ograniczenie liczby miejsc parkingowych w centrum Katowic to jednak nie jedyne „skutki uboczne” zbliżającego się Forum. Zgodnie z przyjętą w ubiegłym roku ustawą „o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją XI sesji Światowego Forum Miejskiego w Katowicach w roku 2022” zarządca dróg, we współpracy ze związkiem metropolitalnym, może w uzasadnionych przypadkach zmienić organizację ruchu, uwzględniając prawdopodobieństwo większego natężenia ruchu drogowego związanego z wydarzeniem i zapewnienie jego bezpieczeństwa. Na przekazanie projektu tych zmian prezydentowi Katowic oraz specjalnemu zespołowi ds. organizacji Forum miał czas do końca kwietnia. I faktycznie, jak informuje nas Sandra Hajduk, rzeczniczka katowickiego ratusza, takowy projekt został złożony, ale…

- Przedstawione w nim rozwiązania nie są zaakceptowane przez policję. W związku z tym trwa uzupełnianie dokumentacji – wyjaśnia Sandra Hajduk. Innymi słowy, na szczegóły dotyczące tego jak i kiedy zmieni się organizacja ruchu w centrum Katowic przyjdzie nam jeszcze poczekać.

I jeszcze jedno. Zgodnie ze wspomnianą ustawą w okresie od 72 godzin przed rozpoczęciem Światowego Forum Miejskiego do 48 godzin po jego zakończeniu na terenie Katowice zakazane będzie uczestniczenie w zgromadzeniach spontanicznych (tj. takich, które odbywają się w związku „z zaistniałym nagłym i niemożliwym do wcześniejszego przewidzenia wydarzeniem związanym ze sferą publiczną, którego odbycie w innym terminie byłoby niecelowe lub mało istotne z punktu widzenia debaty publiczne” – innymi słowy manifestacji, których organizatorzy mieli zbyt mało czasu, aby zastosować procedury jak przy zwykłym zgromadzeniu). Naruszający ten zakaz będą podlegać karze aresztu albo karze grzywny.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytomski Śpiący Lew

Uszkodzonego przez wandali Śpiącego Lwa poddano konserwacji

IMG 8019

Nowe stawki za wywóz śmieci w Bytomiu

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Zdewastowane ławki Park Suble

Zniszczenie nowych ławek w Parku Suble

Pomoc Ukrainie

Bieruń wspiera miasto partnerskie

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców