Uwaga, dziś burze, miejscami z gradem! Meteorolodzy ostrzegają, że mogą też wezbrać rzeki i możliwe są podtopienia

W sobotę 27 sierpnia w województwie śląskim prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami grad - ostrzega IMGW. Mogą też wezbrać rzeki i możliwe są podtopienia.

Burza

Miasta i powiaty, nad którymi 27 sierpnia 2022 mogą przejść burze, to:

  • będziński
  • bielski
  • Bielsko-Biała
  • bieruńsko-lędziński(
  • cieszyński
  • Jastrzębie-Zdrój
  • mikołowski
  • pszczyński
  • raciborski
  • rybnicki
  • Rybnik
  • Tychy
  • wodzisławski
  • Żory
  • żywiecki

Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 12:00 dnia 27.08.2022 do godz. 24:00 dnia 27.08.2022


Jak zachować się podczas burzy? Oto co doradza policja:

Prawidłowe zachowanie powinno być uzależnione od miejsca naszego pobytu.

W domu:

  1. Zapewnijmy sobie dostęp do mediów np. poprzez przenośne radio (z bateriami) oraz awaryjne oświetlenie np. latarkę, świeczki, a także żywność, wodę oraz niezbędne lekarstwa.
  2. Zastanówmy się nad ewentualnymi drogami i miejscem ewakuacji. Jeżeli jesteśmy w centrum burzy lub huraganowego wiatru zejdźmy do bezpiecznego pomieszczenia na najniższej kondygnacji domu, np. piwnic i usiądźmy pod ścianą nośną, z daleka od przeszklonych drzwi i okien.
  3. Usuńmy z balkonów, tarasów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie.
  4. Sprawdźmy zamknięcie okien i drzwi oraz zabezpieczmy je skutecznie przed otwarciem. Pamiętajmy również, że w czasie burzy nie należy podchodzić do okien.
  5. Nie wychodźmy lub wyjeżdżajmy z domu, jeśli nie musimy (przełóżmy odwiedziny lub zakupy).
  6. Wyłączmy urządzenia elektryczne i gazowe (zawory, bezpieczniki).
  7. Unikajmy korzystania z telefonów komórkowych.
  8. Chwilowa bezpieczne uspokojenie się nawałnicy i cisza – nie oznacza bezpieczeństwa.

W terenie:

O ile to możliwe, wejdźmy jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekajmy burzę. Jeśli nie ma takiej możliwości:

  1. Nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu zostaniemy porażeni prądem), niestabilnymi konstrukcjami np. wiaty oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny.
  2. Unikajmy otwartej przestrzeni. Wykorzystajmy jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli nie mamy możliwości takiego ukrycia się, wykorzystajmy zagłębienia terenu (rów, głęboki dół).
  3. Odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy.
  4. Wyjdźmy natychmiast z wody.
  5. Unikajmy używania telefonu komórkowego. Najlepiej go wyłączmy.

Gdy jedziemy pojazdem:

  1. Pamiętajmy o możliwych silnych podmuchach podczas jazdy.
  2. Nie zatrzymujmy się pod drzewami. Często dochodzi do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem konary i drzewa.
  3. Jeśli zaskoczy nas burza, a nie możemy wejść do bezpiecznego budynku, pozostańmy w samochodzie.

Meteorolodzy ostrzegają też przed gwałtownym wzrostami poziomu wody i podtopieniami.

Zlewnie Małej Wisły i Soły (ważność: od godz. 12:00 dnia 27.08.2022 do godz. 02:00 dnia 28.08.2022):

W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 75%.
Odra od Chałupek do Koźla, Opawa, Opawica, Olza od Cieszyna do ujścia do Odry, Olza, Czadeczka, Psina, Ruda, Stradunia, Osobłoga od granicy RP do ujścia, Osobłoga, Nysa Kłodzka ze Ścinawką, Nysa Kłodzka od Ścinawki do Zb. Kozielno, Nysa Kłodzka od Zb. Kozielno do Zb. Nysa, Nysa Kłodzka od Zb. Nysa do ujścia, Klikawa, Żydawka, Czermnica, Zdoniowski Potok, Orlica, Oława górna do Zborowic, Ślęza górna do Borowa, Bystrzyca górna do Zb. Mietków, Strzegomka do Łażan, Kaczawa górna do Dunina, Skora (górna), Bóbr do Zb. Pilchowice, Bóbr od Zb. Pilchowice do Bobrzycy, Kwisa górna do Zb. Leśna, Kwisa od Zb. Leśna do Nowogrodźca, Czerna Wielka, Ostrożnica, Izera, Nysa Łużycka do Zgorzelca, Nysa Łużycka od Zgorzelca do ujścia (dolnośląskie, lubuskie, opolskie, śląskie)
W zlewniach górskich i wyżynnych dorzecza górnej i środkowej Odry oraz w zlewni Nysy Łużyckiej w rejonie występowania intensywnych opadów burzowych możliwe są lokalne wzrosty stanów wody, miejscami z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 70%.

Ostrzeżenia hydrologiczne wydano w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon