Villa Reden wygrywa w ogólnoświatowym konkursie Urban Design & Architecture Design Awards 2022

Villa Reden po raz kolejny zdobyła prestiżową nagrodę w świecie architektury. Tym razem to złoty medal kategorii Architektura w ogólnoświatowym konkursie Urban Design & Architecture Design Awards 2022. Villa według jury okazała się być najciekawiej zrealizowanym budynkiem mieszkalnym na świecie.

Villa Reden, która mieści się w Chorzowie przy ul. Lwowskiej 34, zaprojektowana przez Fantagroup Architects wygrywa w kategorii Architektura w ogólnoświatowym konkursie Urban Design & Architecture Design Awards 2022. Informacją podzielił się Maciej Franta.

- Konkurs organizowany był przez magazyn Architecture Press Release. Skierowany jest do najciekawszych zrealizowanych budynków na świecie, wśród których nagrody otrzymują najlepsze i najbardziej znane pracownie co tym bardziej nas cieszy! - pisze katowiczanin

"Konkurencja budynku z terenem"

Zdaniem jury największą trudnością architektów było podjęcie decyzji o ukształtowaniu budynku. Dodatkowo możliwości zostały ograniczone ze względu na skromny budżet. - Pomysł i kształt budynku wynikał wprost z nieregularnego wielokąta ukształtowania terenu przeznaczonego pod zabudowę oraz pomysłu pozostawienia jak największego drzewostanu na działce. Tak prosta inspiracja stała się podstawową wytyczną do kształtowania budynku

Frantagroup w swoim zamyśle stworzył formę wielokąta, którą urozmaicił i otworzył balkonami, a ostre kąty zaokrąglił, dzięki czemu budynek upodobnił się do międzywojennych willi w sąsiedztwie. Bryła zabudowana została drewnianymi tarasami, a podłogę w części jadalnej podwyższono o jeden poziom, dzięki czemu parter pozostał niezabudowany i jest do dyspozycji mieszkańców.

- Powstały w ten sposób budynek otrzymał unikalne cechy w postaci dużych tarasów, z których można cieszyć się urokami otoczenia oraz pełną integracją z naturą dzięki bliskości drzew i dodatkowemu doświetleniu patio - dodaje w uzasadnieniu jury.

Urban Design & Architecture Design Awards

W tym roku odbyła się już czwarta edycja konkursu, w latach 2020-2021 nie odbyło się rozdanie nagród, w związku z COVID-19. Nagroda UDAD jest jednym z najbardziej prestiżowych nagród na świecie dla architektury wysokościowej.

Uznaje wybitne idee, które na nowo definiują projektowanie architektury poprzez wdrażanie nowatorskich technologii, materiałów, programów, estetyki i organizacji przestrzennych, a także badania nad globalizacją, elastycznością, zdolnościami adaptacyjnymi i rewolucją cyfrową. Jest to forum, które bada relacje między architekturą a światem przyrody, architekturą a społecznością oraz architektami a miastem.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Szyb Miedzianka

Szyb Miedzianka. Robert Konieczny: To dla nas ważny projekt

Radzionków w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną

Trwa plebiscyt na Najlepszą Przestrzeń Publiczną

Dom Obustronny, Mikołów

Dom obustronny zaprojektowali śląscy architekci

Dom Tekstylny Weichmanna w Gliwicach

Uczniowie przygotowują książkę o historii Domu Tekstylnego

Sala koncertowa Jastrzębie-Zdrój

Nagroda Roku SARP dla sali koncertowej w Jastrzębiu-Zdroju

Termomodernizacja kamienica ul Gliwicka

Katowicka kamienica z nominacją do najpiękniejszej w Polsce

Architekci 169

Ranking: 6 najlepszych młodych śląskich architektów