W czasie, gdy Będzin świętuje 666 rok swojego istnienia, czarownice wybrały będziński zamek na swój sabat. Już 20 lipca Festyn Magii i Rzemiosła „Zlot Czarownic” na podzamczu w Będzinie

W sobotę 5 sierpnia 2023 roku Będzin świętował 665. rocznicę nadania mu praw lokacyjnych przez króla Kazimierza III Wielkiego. Tym samym rozpoczął się 666. rok istnienia tego zagłębiowskiego miasta. Sam Będzin niespecjalne świętuje tę diabelsko okrągłą rocznicę, za to okoliczne czarownice zauważyły korzystny dla nich czas. Zorganizowały zjazd pod zamkiem w Będzinie, który odbędzie się 20 lipca. Uspokajamy, zaproszone są też osoby niezwiązane z magią.

Diabelsko okrągła rocznica!

5 siepnia 1358 roku król Kazimierz III Wielki nadał Będzinowi prawa lokacyjne. Według legendy monarcha wypwiedział słowa: Tam rosną dąbrowy, tam sosnowy, tutaj będziem My, tam pogoń, a tam czeladź nasza, a jeżli tu mało będzie miejsca to reszta stanie za górą tym samym nadał nazwy wszystkim okolicznym miejscowościom. Wtedy zaczęła się również budowa będzińskiego zamku. Od tamtego momentu minęło już 666 lat. Ale dzieje tego, co dziś nazywamy Będzinem są dużo starsze. Wały grodu, który stał w miejscu obecnego zamku, istniały już przynajmniej w drugiej połowie X wieku. Osada pamięta czasy Słowian, Wikingów i innych pogańskich ludów – nic dziwnego, że czarownice wybrały będziński zamek na miejsce swojego zlotu.

Zlot Czarownic

Festyn Magii i Rzemiosła „Zlot Czarownic” odbędzie się 20 lipca 2024 roku na podzamczu Królewskiego Grodu w Będzinie przy ul. Zamkowej 1. Impreza zacznie się o godzinie 10.00 i potrwa do 22.00. Oczywiście nie jest skierowana tylko do osób zainteresowanych magią i zielarstwem. Festyn mogą odwiedzić wszyscy zafascynowani ludowością i rzemiosłem. Poza stoiskami z rękodziełem artystycznym, talizmanami, zielarstwem, kosmetykami naturalnymi i innymi, wystąpią także Kapela "CIERHEŃ", Zespół "NOVA STREFA", Janusz Gorlej. Na uczestników czekają stoiska gastronomiczne, konkursy z nagrodami i Loteria fantowa. Za organizacją festynu stoi Oficyna Wydawnicza Regiony, a partnerami wydarzenia zostali Miasto Będzin, Sosnowiecka Sieć Szerokopasmowa, Stowarzyszenie "Nasz Dom", Go&Grow.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon