W Istebnej odbyło się pierwsze posiedzenie Konwentu Marszałków Rzeczypospolitej Polskiej

Z jednej strony walka o czyste powietrze i niezwykle aktualny problem smogu, z drugiej – rola nauki w procesie rozwoju poszczególnych województw. O planach, perspektywach i dokonaniach, rozmawiali 12 marca 2024 zaproszeni do Istebnej goście…

P. Pyrlik, UMWS
Pierwsze posiedzenie Konwentu Marszałków RP

W Złotym Groniu odbył się pierwszy Konwent Marszałków Województw RP. Przez najbliższe miesiące, to właśnie województwo śląskie będzie gospodarzem takich cyklicznych wydarzeń. Podczas kilkugodzinnego spotkania, reprezentanci poszczególnych województw, wspólnie z delegacjami samorządowymi, rozmawiali przede wszystkim o problemie smogu i planowanych rozwiązaniach mających usprawnić walkę o czyste powietrze. Uczestnicy dyskutowali także na temat rozwoju regionów w perspektywie szeroko pojętej nauki. Tu, świetnym przykładem są oczywiście Katowice, czyli Europejskie Miasto Nauki 2024.

Podczas pierwszej odsłony konwentu, zgromadzeni przyjęli 2 stanowiska. Mowa o konieczności utworzenia Krajowej Strategii Rowerowej, która ma wpłynąć na rozwój ruchu jednośladów w całej Polsce. Drugie ze stanowisk dotyczy wprowadzenia rozwiązań legislacyjnych polegających na wydłużeniu terminu dostarczenia przez kandydatów do klas I szkół ponadpodstawowych zaświadczeń lekarskich o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia nauki zawodu.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon