W Katowicach deweloperzy budują coraz drożej. Padła magiczna bariera 10 tys. zł za m2

Jak wynika z raportu portalu rynekpierwotny.pl "Rynek mieszkaniowy w Katowicach 2022", w stolicy aglomeracji w tym roku padła bariera średniej ceny za m2 nowego mieszkania. Przekroczono 10 tys. zł za m2. Raport miał premierę w czasie konferencji dla deweloperów "Warto zamieszkać w Katowicach", której partnerem medialnym był portal Ślązag.pl.

Tymoteusz Staniek
Katowice

Konferencja "Warto zamieszkać w Katowicach" odbyła się 15 listopada w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Była adresowana do przedstawicieli firm deweloperskich, już inwestujących w Katowicach, albo dopiero przymierzających się do tego.

Głównym punktem programu była premiera raportu "Rynek mieszkaniowy w Katowicach 2022", przygotowanego przez ekspertów serwisu rynekpierwotny.pl.

W Katowicach średnia cena m2 mieszkania od dewelopera to już ponad 10 tys. zł

Jak wynika z danych, zgromadzonych w raporcie, Katowice w 2022 roku (dane za miesiące od stycznia do października) dołączyły do nielicznego grona polskich miast, w których średnia cena metra kwadratowego nowego mieszkania, budowanego przez deweloperów, przekroczyła 10 tysięcy złotych (wśród nich są Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk i Poznań). Konkretnie - wynosi 10305 zł. Dla porównania - w 2019 roku było to 6800 zł.

- Taka średnia cena wynika m.in. z tego, że w sprzedaży pojawiły się bardzo drogie, jak na ten rynek, mieszkania - tłumaczy Marek Wielgo, ekspert portalu rynekpierwotny.pl. - W październiku 2022 r. już niemal połowa mieszkań w ofercie katowickich deweloperów miała cenę powyżej 10 tys. m2 - dodaje.

Ceny różnią się w zależności od metrażu mieszkania oraz dzielnicy. Najdrożej za m2 wychodzą oczywiście jednopokojowe kawalerki - średnia cena m2 takiego mieszkania w Katowicach w 2022 r. to 11224 zł. W dzielnicach śródmiejskich miasta średnia cena za m2 mieszkania wynosi 11,2 tysiące, podczas gdy w dzielnicach wschodnich (np. Szopienicach) ta cena wynosi 7242 zł.

W Katowicach deweloperzy zdominowali rynek nowych mieszkań

Katowice zdecydowanie odstają od pozostałych miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, jeśli chodzi o liczbę, jakość i cenę nowych mieszkań. W 2021 roku liczba mieszkań deweloperskich w stolicy regionu objętych pozwoleniami na budowę wyniosła 4558. W drugim na podium w tej kategorii Sosnowcu - zaledwie 1564. Przepaść jest ogromna.

Katowice jednak są zdominowane przez deweloperskie inwestycje mieszkaniowe. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że 96 proc. mieszkań oddanych do użytkowania w 2021 roku w Katowicach wybudowały firmy deweloperskie. Udział budownictwa indywidualnego (domy jednorodzinne), spółdzielni mieszkaniowych, budownictwa komunalnego, społecznego czy TBS-u jest znikomy w tym torcie. Dla porównania - w Gliwicach deweloperzy wybudowali 79 proc. mieszkań, a w Tychach - 57 proc.

Mieszkania w Katowicach są wiekowe

Potencjał w Katowicach jest jeszcze spory - oceniają eksperci. Wynika to m.in. z faktu, że średnia płaca w mieście rośnie z roku na rok, a mieszkania w mieście są w większości stare. Dodatkowo co 20. z nich nie ma łazienki. W zasobach mieszkaniowych Katowic jest około 152 tysiące mieszkań, w tym 132 tys. zamieszkanych. Aż 10 proc. z nich (dane na 2020 rok) było własnością gminy. Wyższy udział mieszkań komunalnych w zasobach mieszkaniowych miasta ma tylko Łódź. 22 proc. katowickich mieszkań znajduje się w zasobach spółdzielni. Jeśli chodzi o wiek mieszkań, to 15 proc. było wybudowanych przed 1918 rokiem (w raporcie jest napisane "przed zaborami", jakby jakiś był w Katowicach). 10 proc. mieszkań wybudowano w latach 1918-1944, a największą część - 26 proc. - między 1945 a 1970. Mieszkań nie starszych niż 20 lat jest zaledwie 5 proc.

W 2022 roku eksperci zaobserwowali wyhamowanie na budowach w całej Polsce, w tym w Katowicach. W 2021 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 2566 mieszkań, w 2022, w pierwszych trzech kwartałach - zaledwie 964. Okazuje się, że w stolicy aglomeracji spadek liczby rozpoczynanych mieszkań jest jednym z największych (wynosi 62 proc.).

Agata Twardoch 22

Może Cię zainteresować:

Dr hab. Agata Twardoch: Metropolia potrzebuje metropolitalnej polityki mieszkaniowej. I lepszej marki

Autor: Katarzyna Pachelska

12/11/2022

Osiedle mieszkaniowe (zdjęcie ilustracyjne)

Może Cię zainteresować:

Społeczne Agencje Najmu w miastach. Sposób na mieszkania dla niezamożnych. Będą to testować w Dąbrowie Górniczej

Autor: Katarzyna Pachelska

28/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon