W Katowicach i Sosnowcu mieszkania drożeją wolniej niż w większości dużych miast Polski

Dla planujących zakup mieszkania mamy dwie wiadomością: dobrą i złą. Zła jest taka, że na przestrzeni ostatniego roku cena metra kwadratowego w miastach naszego regionu wzrosła o ok. 10 proc. Dobra natomiast taka, że na tle innych dużych miast Polski wzrost ten i tak był zdecydowanie najmniejszy.

pixabay.com
Osiedle mieszkaniowe

Eksperci porównywarki ubezpieczeń nieruchomości rankomat.pl przedstawili właśnie wyniki dokonanej przez siebie analizy sytuacji na rynku mieszkaniowym. Bazując na danych z raportów Expandera i rentier.io z marca 2022 r. oraz marca 2021 r. zestawili mediany cen mieszkań z rynku wtórnego na terenie 17 dużych miast Polski.

Okazało się, że w tym okresie metr kwadratowy mieszkania podrożał średnio o 1243 zł. Największe wzrosty zanotowano w Warszawie (+ 1901 zł), Białymstoku (+1895 zł) i Szczecinie (+ 1647). W większości analizowanych miast roczny wzrost cen mieszkań oscylował w przedziale 1000-1400 zł, natomiast wyraźnie najmniejszy był w województwie śląskim. I tak, w Katowicach cena metra kwadratowego wzrosła o 628 zł, w Sosnowcu o 643 zł, zaś w Częstochowie o 541 zł.

Wzrost ceny m.kw. mieszkania z rynku wtórnego
Wzrost ceny m.kw. mieszkania z rynku wtórnego. Mat. rankomat.pl

Pod względem dynamiki wzrostów liderem okazuje się być Białystok, gdzie rok do rok metr kwadratowy mieszkania podrożał aż o 28 proc. Na kolejnych miejscach w zestawieniu znalazł się Szczecin (+23 proc.) oraz Łódź i Poznań (+20 proc.). W Warszawie, choć kwotowo wzrost tu jest największy, skala tej podwyżki to „zaledwie” 17 proc. Tyle też wynosi „średnia krajowa” dynamiki wzrostu cen mieszkań, którą nasz region znowu zaniża – w Katowicach ceny metra kwadratowego poszły w górę o 9 proc. , w Częstochowie o 10 proc. , a w Sosnowcu o 12 proc.

Procentowy wzrost wartości mieszkań na rynku wtórnym
Procentowy wzrost wartości mieszkań na rynku wtórnym. Mat. rankomat.pl

Finalnie, jak wynika z przedstawionej analizy, obecnie najwyższe stawki za 1 m.kw. mieszkania z rynku wtórnego ma Warszawa (13 080 zł). W gronie miast, gdzie za metr kwadratowy trzeba zapłacić powyżej 10 tys. zł znalazły się jeszcze: Gdańsk (11 618, przy czym to miasto już w ubiegłym roku plasowało się powyżej granicy 10 tys. zł za m.kw.), Kraków (11 207 zł za m.kw.) i Gdynia (10 222 zł). Niewiele od tego osiągnięcia tego progu dzieli już Wrocław (9950 zł). Ostatnie miejsce w zestawieniu opuścił Sosnowiec (5999 za m.kw.) zamieniając się z Częstochową (5956 zł). W Katowicach za metr kwadratowy trzeba było w marcu tego roku zapłacić 7608 zł, choć – jak zauważyli autorzy raportu – stolica naszego regionu najmocniej osunęła się w tym zestawieniu (innymi słowy, stała się relatywnie tania w stosunku do większości innych dużych miast Polski).

Ceny m.kw. mieszkania z rynku wtórnego
Ceny m.kw. mieszkania z rynku wtórnego. Mat. rankomat.pl

Drożejące mieszkania przełożyły się rzecz jasna na wyższe koszty ich ubezpieczenia. W 14 spośród 17 analizowanych miast za polisę płacono więcej niż przed rokiem, a tylko w 3 mniej. Tymi wyjątkami były Szczecin Białystok i Sosnowiec. Średnia za ubezpieczenie mieszkania w 17 miastach wyniosła 258 zł, a rok wcześniej 236 zł. Najwięcej za roczną polisę mieszkaniową płacili lokatorzy z Krakowa (302 zł), Wrocławia (295 zł) i Warszawy (średnio 291 zł), zaś najmniej ubezpieczenie mieszkania kosztowało lokatorów w Sosnowcu (162 zł), Gdyni (234 zł) i Bydgoszczy (235 zł).

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry kościół św Anny

Miasto pomoże przy renowacji zabytkowych obrazów i rzeźby

Osiedle Tarnowskie Góry

Ceny mieszkań rosną, ale nowe domy już nie

Katowice

Ranking tłumaczy, czemu opłaca się zamieszkać w Katowicach

Zabrze budowa ronda przy Heweliusza i Korfantego

Nowe rondo w mieście. To część inwestycji wartej 43 mln zł

Od poniedziałku kolejne zmiany w organizacji ruchu w Rudzie

Od poniedziałku zamknięta będzie Bankowa

Kto wybuduje czwartą trybunę Areny Zabrze

Co z czwartą trybuną Areny Zabrze? Przetarg rozstrzygnięty

Tężnia solankowa w Tarnowskich Górach

Tak będzie wyglądać tarnogórska tężnia solankowa