W Katowicach ludzie są uprzejmi, a w Gliwicach i Częstochowie chamscy i niewychowani. Oto ranking kulturalności polskich miast

O tym, czy w danym mieście nam się żyje decyduje wiele czynników. Przyjazne otoczenie, infrastruktura, ale też... uprzejmość mieszkańców. Pewna platforma edukacyjna stworzyła ranking najbardziej niegrzecznych miast w Polsce. Śląskie miasta również w tym rankingu widnieją.

Pixabay
Rynek w Gliwicach

Platforma edukacyjna Preply stworzyła ranking najbardziej uprzejmych i najbardziej nieuprzejmych miast w Polsce. Autorzy rankingu przy pomocy badań postanowili sprawdzić jak się ma w praktyce ta legendarna polska gościnność. Zbadano 12 obszarów, w których mieszkańcy musieli wyrazić, jak często obserwują pewne niegrzeczne zachowania w mieście, w którym mieszkają. Dane te zostały skumulowane, aby dać wynik dla każdego z zachowań w każdym mieście, następnie obliczono ogólny wynik dla miasta.

- Przeprowadziliśmy badanie ankietowe wśród około 1550 mieszkańców z 19 największych miast w Polsce, aby sprawdzić, które miasta będą przodowały w opisanych zachowaniach. Ankieta zawierała pytania o częstotliwość obserwacji typowych niegrzecznych zachowań, poglądy na temat dawania napiwków oraz o to, kogo uważają za bardziej niewychowanych – miejscowych czy przyjezdnych - przekazali autorzy rankingu.

Wnioski? W Katowicach ludzie są uprzejmi, a w Gliwicach... wręcz przeciwnie

Co wyszło z tych wszystkich badań? Pewne stereotypy się potwierdziły, bo wśród trzech najbardziej nieuprzejmych miast w Polsce znalazły się kolejno: Łódź, Lublin i Warszawa. A co najbardziej denerwuje w mieszkańcach tych miast? Publiczne korzystanie z telefonu, hałasowanie i... nie dawanie napiwków.

Co ważne, na kolejnych miejscach w rankingu znalazły się takie miasta jak:

 • Częstochowa,
 • Kraków,
 • Radom,
 • Gliwice,
 • Kielce,
 • Toruń,
 • Olsztyn

Jak wynika z ustaleń badaczy, we wspominanych tu Gliwicach występuje wiele bardzo niegrzecznych zachowań, których w takiej ilości ciężko szukać w innych polskich miastach. Gliwice zostały niechlubnym liderem w takich kategoriach jak:

 • Bycie pochłoniętym przez telefon w miejscu publicznym,
 • Rozmawianie przez głośnik w miejscu publicznym,
 • Bycie niegrzecznym wobec pracowników obsługi,
 • Niedawanie napiwków

Sporo tego. Jak w ogóle żyć w taki mieście?

Najbardziej uprzejme miasta w Polsce

No dobra, ponarzekaliśmy, a teraz czas się skupić na pozytywach. Bo Katowice zostały jednym z trzech (zaraz po Szczecinie i Wrocławiu) najbardziej uprzejmych miast w Polsce. Autorzy rankingu stwierdzili, że w Katowicach mieszkańcy chętnie dają napiwki i kelnerom i zazwyczaj są mili dla pracowników obsługi. Nie stwierdzono też wielu negatywnych zachowań, które zostały dostrzeżone w innych miastach.

Co ciekawe, autorzy rankingu zapytali też respondentów o to, kto odpowiada za nieuprzejme zachowania w danym mieście. 28,21 proc. obwiniło przyjezdnych, 20,27 proc. miejscowych, 37,57 proc. uznało, że obie grupy są niegrzeczne, a reszta wstrzymała się od zdania.

Al Korfantego Wojciecha Katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice minionej epoki. Miasto aspirujące w trudnych czasach Polski Ludowej [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Autor: Redakcja

21/06/2022

Gliwice rynek

Może Cię zainteresować:

Gliwice w latach 60.? Rynek był wielkim parkingiem, a spacerowicze zbierali się na Placu Bohaterów Stalingradu

Autor: Redakcja

21/11/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Jarosław Wieczorek Andrzej Dziuba

Takiego kuriozum jeszcze nie widzieliście. Tychy po wyborach

Rowery miejskie Katowice

Jedna z największych wypożyczalni rowerów ruszy… zimą

Kanał Gliwicki

Wiadomości TVP obciążają władze Gliwic, miasto reaguje

Pieniądze

Inflacja zjada dochody miast. Z plusa robi się minus

Pociąg Kolei Śląskich

Nad Pogorię i pod Tatry. Koleje Śląskie kuszą pasażerów

Pociąg PolRegio

Komu utrudni podróż strajk kolejarzy z PolRegio?

CP Gliwice

Gliwice. Centrum przesiadkowe będzie gotowe w 2023 roku