Mowa o "bandyckich wywłaszczeniach". W sobotę w Katowicach protest przeciwko budowie kolei do CPK

W najbliższą sobotę (5 listopada 2022 r.) ulicami Katowic ma przejść protest przeciwko budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego i związanym z tą inwestycją wywłaszczeniom.

M. Wroński
NIE dla CPK Mikołów Śmiłowice

To będzie kolejny już w naszym regionie protest przeciwko CPK-owi, a mówiąc ściślej przeciwko tzw. „kolejowemu komponentowi” tej inwestycji.

Szybka kolej z Katowic do czeskiej Ostrawy

To właśnie w ramach tej części przedsięwzięcia zaplanowano bowiem budowę trasy szybkiej kolei z Katowic do czeskiej Ostrawy. Ze stolicy regionu ma ona wychodzić obecnym śladem kolejowym przez Brynów i Ligotę, a następnie… Dalszego jej przebiegu w szczegółach póki co nie znamy.

Przedstawiciele CPK zapowiadają, że prace nad studium wykonalności inwestycji powinny zakończyć się jeszcze w listopadzie 2022 r., a w grudniu planowane jest ogłoszenie wariantu inwestorskiego. Kolejnym etapem prac miałaby być procedura uzyskiwania decyzji środowiskowej, w tym sporządzenie raportu o oddziaływaniu inwestycji na środowisko.

Cztery warianty przebiegu trasy

Póki co, na „stole” są cztery potencjalne warianty trasy. Analiza każdego z nich, ocena ich realności i zasadności, a docelowo rekomendacja wariantu inwestorskiego była celem opracowania tzw. Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego. Każdy z przedstawionych wariantów ma swoich zagorzałych krytyków – jedni sprzeciwiają się inwestycji w obawie przed koniecznością sprzedaży posiadanych przez siebie nieruchomości, czy wręcz ewentualnego wywłaszczenia i strat poniesionych przy tej okazji (nie przekonują ich argumenty CPK, że za swe działki otrzymają godziwe odszkodowanie), inni boją się hałasu, zniszczenia terenów zielonych i szybkiej kolei za oknem.

- Nie bądź obojętny. Przyjdź na protest przeciwko realizacji megalomańskiego projektu CPK/KDP, bezpowrotnemu niszczeniu środowiska naturalnego, powiązanych z nim bandyckim wywłaszczeniom z "Małych Ojczyzn" . Uczyń to dla siebie, Rodziny, przyjaciół, znajomych. STOP CPK. Tak dla naszej przyszłości – taką argumentacją zachęcają do pojawienia się na sobotnim (5 listopada) proteście w Katowicach jego organizatorzy.

Wydarzenie ma się rozpocząć w samo południe na placu Wolności skąd protestujący mają przejść ulicą 3 Maja na katowicki Rynek. Protest ma się zakończyć do godz. 14.

Kolej do Pyrzowic

Może Cię zainteresować:

Michał Wroński: Linia kolejowa do Pyrzowic nie powinna służyć głównie... dojazdom do lotniska

Autor: Michał Wroński

25/10/2022

Samolot w Pyrzowicach

Może Cię zainteresować:

Samorządowcy boją się o los lotniska w Pyrzowicach. Chcą wykupić akcje od Węglokoksu

Autor: Michał Wroński

25/10/2022

Katowice Stacja PKP

Może Cię zainteresować:

Impas w programie Kolej Plus. Co dalej z inwestycjami? Samorządy mają wziąć na siebie ryzyko większych kwot w przetargach

Autor: Michał Wroński

19/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon