W Katowicach wyrosła nowa Superjednostka, ale w pionie. Kompleks Global Office Park już gotowy w całości. Fotki z drona i nie tylko

Cavatina Group, inwestor nowego kompleksu biurowo-mieszkaniowego w centrum Katowic - Global Office Park - ogłosił właśnie zakończenie ostatniego etapu budowy, czyli wieży mieszkalnej. Słynnej katowickiej "maszynie do mieszkania" przybył godny konkurent - w apartamentowcu Global Office są 663 mieszkania, czyli tylko o 100 mniej niż w znacznie bardziej rozległej Superjednostce. Zobaczcie zdjęcia kompleksu Global Office Park. Autorem jest Tymoteusz Staniek.

Trudno nie zauważyć kompleksu Global Office Park. Dwie wysokie na 100 metrów wieże o futurystycznym kształcie plus nieco niższy "klocek" w kształcie kątownika wyróżniają się w krajobrazie centrum Katowic (jest jeszcze czwarty komponent - nieduży biurowiec od strony Zabrskiej). Ich bezpośredni sąsiedzi, wieże Stalexportu/Węglokoksu, które przez lata dominowały w tej części miasta, jakby się skurczyły pod naporem potężnego nowicjusza "na dzielni".

Global Office Park wyrósł w kwartale ulic:

  • Zabrska,
  • Dąbrówki,
  • Mickiewicza,
  • Sobieskiego

Wcześniej nie było to reprezentacyjne miejsce, bo znajdował się tu dziki parking na klepisku. To inwestycja polskiej firmy Cavatina Holding, wywodzącej się z Bielsku-Białej (tam jej właściciel zbudował prywatną salę koncertową przy biurowcach). W założeniu miał to być nowoczesny kompleks typu mixed-use, składający się z części biurowej, usługowej i mieszkaniowej, pierwszy tej wielkości w województwie śląskim.

Mieszkania nawet na 26. piętrze, ale wtedy bez balkonu

Dwie wieże, w których znajdują się biura, to 25-piętrowe budynki o wysokości 104 m i łącznej powierzchni 55,2 tys. mkw. Prace przy budowie części biurowej kompleksu rozpoczęły się w 2019 r., a zakończyły się w 2022 roku.

W trzeciej, nieco niższej wieży i o innej architekturze, miały być na początku tylko mieszkania na wynajem, ale ostatecznie są one w opcji tylko na sprzedaż. W wieży zmieszczono aż 663 mieszkania o powierzchni od 25 do 71 m2. Mieszkania zaczynają się od 3. piętra (na dole jest wspólne z biurowcami podium) i kończą na piętrze nr 26. Mają balkony tylko do 17. piętra. Te położone wyżej już tego udogodnienia nie posiadają. Dla mieszkańców przygotowano 669 miejsc parkingowych na parkingach podziemnych.

Prawie 200 mieszkań jest jeszcze w sprzedaży, ponad 400 ma status "sprzedane" lub "rezerwacja". Ceny zaczynają się od 350 tys. zł za najmniejsze lokale po 1,25 mln zł za największe z 20-metrowym balkonem. Już urządzone mieszkania w Global Apartments z drugiej ręki kosztują nawet powyżej 15 tys. za m2.

W biurowcach praca wre

Biurowce Global Office są już zasiedlone przez firmy. W skrajnej wieży biurowej bardzo dużo powierzchni wynajęło ING na techniczne serce koncernu (ING Tech), którego główna siedziba znajduje się w Katowicach, i to nieopodal Global Office, bo w biurowcu Chorzowska 50.

W środkowej wieży znaczną większość powierzchni zajęło Keywords Studios, czyli międzynarodowa firma zajmująca się testowaniem gier komputerowych i wsparciem graczy. Na ostatnim, 24. piętrze, pracownicy Keywords Studios mają strefę wspólną, a w niej m.in. kilka kantyn, miejsce do odpoczynku z fotelami. Mało tego! Mogą się relaksować grając w bilard, zjeżdżając zjeżdżalnią tubą, w ping ponga czy oldskulowe automaty do gier.

Z 24. piętra biurowca Global Office Park rozciąga się widok nie tylko na centrum Katowic i sąsiednie dzielnice, m.in. Załęże, ale również na okoliczne wzgórza (jak na dłoni widać np. Wzgórze Dorotki w Będzinie) oraz (przy dobrej pogodzie - na Beskidy).

Widać też kolejną inwestycję Cavatiny w Katowicach - Grundmanna Office Park, powstającą między ul. Grundmanna a Żelazną. Cavatina sprzedaje też mieszkania budowane w miejscu centrum handlowego Belg i wkrótce będzie też oferować mieszkania w nowej inwestycji przy ul. Katowickiej.

Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter

Historia Superjednostki w Katowicach

Może Cię zainteresować:

60 lat temu w Katowicach wymyślono Superjednostkę. Dlaczego zwyciężył u nas "Le Corbusier dla ubogich"?

Autor: Marcin Zasada

14/06/2023

Haperowiec katowice jurand jarecki 02

Może Cię zainteresować:

Gdy "Żyleta" górowała nad Katowicami. Mrówkowiec z 200 mieszkaniami z charakterystycznym wcięciem w talii

Autor: Katarzyna Pachelska

14/10/2023

Katowice widok miasto 24 pietro go 05

Może Cię zainteresować:

Tak wyglądają Katowice z 24. piętra biurowca Global Office Park. Widać nawet Beskidy!

Autor: Katarzyna Pachelska

03/04/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon